Volkan ÖZTÜRK

Dünden Bugüne

Gelecek!

Herkesin merak ettiği konulardan biridir gelecekte neler olacak ?
Nasıl bir gelecek bizi bekliyor ?
Yapay zeka veya robotların yönettiği bir dünyamı bizi bekliyor ?
İnsanlar robotların kölesi mi olacak ?
Matrix gerçek olur mu ?
Yoksa şuan Matrixdemi yaşıyoruz ? Gelecekte bunu mu farkedeceğiz ?
Kutsal metinlerde anlatılan yecüc mecüc kimler veya nedir ?
Mesih geldi mi ? Gelecek mi ? Mehdi geldi mi ? Gelecek mi ? Acaba ilerde biri bana sen seçilmiş kişisin diyecek mi 🙂 ?
Bu soruları sayfalarca yazıp çoğalta biliriz.
İnsanlık,  tarihi boyunca ilerleme ve gelişme göstermiştir ve bundan sonrada gösterecektir. İlerleme adım adım oluyordu ama bundan sonra sıçrayarak devem edecek. Teknolojik gelişme değil teknolojik sıçramalar yaşanacak. Şuanda aklımıza dahi gelmeyen, düşüncemizde dahi olmayan gelişmeler bizi bekliyor. Bundan yüzyıl önce internet diye bir şeyi kimse tahayyül bile etmiyordu ama şimdi hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Bunun gibi gelecekte bizi nelerin beklediğini tam anlamıyla bilemiyoruz. Bir çok gelişme olacak, teknoloji çok büyük gelişmeler yaşayacak ama bilmediğimiz şeylerde bizi bekliyor olacak.
Yapay zeka hem sevindiren hemde korkutan bir gerçek olarak hızla gelişiyor. Algoritmalar hayatımıza çoktan girdi ve gittikçe hayatımızda ki yeri artıyor. Kendi kendine öğrenen makineler, robotlar şimdi bile hayatımızda ve hızla gelişiyorlar. 3D yazıcılar hatımızda çoktan yerini aldı.
Sürücüsüz otomobiller trafiğe çıkmaya hazır bekliyor. Dronlar hayatımızı kolaylaştırmaya yeni başladı ama durmayacak hızla hayatımızda ki yeri artacak. Dron taksiler, ambulanslar vs. Biyoteknoloji yapay organ veya klonlanmış insan yapıyormu ? Bu ne kadar etik ? Bu soruları sorsak da sormasak da bunlar oluyor ve geleceğimiz fazlasıyla etkileyecek. Genetiği ile oynanmış bebek Çin’de doğdu. Gelecekte özel üretilmiş insanlardan oluşan askeri birlikler olacak mı ? Veya insan çiftlikleri kurularak organ ihtiyacı karşılanacak mı ? Robotların iş hayatında daha çok yer alması insanların işsiz kalmasına neden olacak ama yeni ortaya çıkacak iş sahaları ile İnsanlar yine iş bulabilecekler. Sanayi devrimi olduğunda makineler devreye girecek insanlar işsiz kalacak denilmişti olmadı. Yeni ortaya çıkan iş sahaları ile insanlar yine çalışmaya devam ettiler. Teknolojik gelişmeler insan hayatını kolaylaştırdığı gibi insanın işinide yapıyor evet ama yeni iş sahalarıda açtığı için insanlar iş bulabiliyor. Fakat değişen bir şey var o da iş bulmak için daha nitelikli, daha iyi eğitim almak gerekiyor. O yüzden gelecekte yeni iş sahaları ortaya çıkacak bu da nitelikli işçi ihtiyacını beraberinde getirecek. Niteliksiz, eğitimsiz ve kendini geliştirmeyenler işsiz kalacaklar. Yani eğitim şart 🙂

Gelecek her zaman merakla beklenmiştir ve beklenmeye de devam edecek. Bakalım bizi neler bekliyor. Bekleyelim görelim…

İlginizi çekebilir

KESTANELER ATEŞTE KALINCA

KESTANELER ATEŞTE KALINCA

selyus