Hüseyin YELKENCİ

İstanbul’dan Yansıyanlar

KONGRELERDE BELİRLENECEK İSİMLER İĞNENİN DELİĞİNDEN GEÇİRİLMELİ!

AK Parti’de Türkiye genelinde büyük değişim süreci devam ediyor. Bildiğim kadarıyla büyükşehirlerin ilçeleri hariç diğer ilçelerin kongre süreçleri tamamlandı ve il kongreleri başladı. Öte yandan Büyükşehirlerin ilçe kongreleri de başladı. Tabi bir taraftan kongreler devam ederken, diğer taraftan bütün gözler İstanbul’da.

İstanbul ilçe kongreleri ne zaman başlayacak diye hem telefondan hem de sosyal medyadan yüzlerce soru soruluyor şahsıma. Sormasına soruluyor da bu gariban partide hiçlik makamında olan sade bir üyedir. Ne zaman başlayacağını bilemem ancak araştırmalar yaparak belki kongre süreçlerinin nasıl işleyeceği ile ilgili bilgi sahibi olabiliriz.

Kongreler ne zaman başlarsa başlasın nihayetinde bir tarih verilecek.

Burada kongrelerin başlama tarihinden çok daha önemli olan, aday gösterilecek ilçe başkanları için isim belirlenirken mevcutla devam ediliyorsa geçmiş üç yılı enine boyuna dikkate alınacak mı?

Aday gösterilecek ilçe başkanı yeni bir isimse bulunduğu ilçe teşkilatıyla bağının derinliği olup olmadığı dikkate alınacak mı?

Aday gösterilecek ilçe başkanı geride bıraktığımız üç yıl içinde teşkilatlarla bağ kuramadığı ve bazılarının kurmadığı dikkate alınacak mı?

Aday gösterilecek ilçe başkanı geride bıraktığımız üç yıl içinde kendi yönetimi ile kavgalı olduğu, yönetimin üçe, dörde bölündüğü dikkate alınacak mı?

Aday gösterilecek ilçe başkanı geride bıraktığımız üç yıl içinde belediyelerden ayrılmayan yönetim kurulu üyelerine göz yumduğu dikkate alınacak mı?

Aday gösterilecek ilçe başkanının ana kademesi geride bıraktığımız üç yıl içinde rutin takılırken, partisine hizmet için bir şeyler yapmanın gayreti içinde olan kadın kolları ile mesafeli olduğu dikkate alınacak mı?

Aday gösterilecek ilçe başkanı geride bıraktığımız üç yıl içinde birkaç ilçe istisna, yok olmaya yüz tutmuş ilçe gençlik kollarının elinden tutmadığı dikkate alınacak mı?

Aday gösterilecek ilçe başkanının geride bıraktığımız üç yıl içinde mahalle teşkilatlarını kucaklayamadığı dikkate alınacak mı?

Aday gösterilecek ilçe başkanı geride bıraktığımız üç yıl içinde teşkilatların en büyük talebi olan iştirakler konusunda ilgisiz kaldığı, bazılarının da direk kurumun başıyla irtibat kurup ayrımcılık yaparak sahada cefa çeken teşkilatları mağdur ettiği dikkate alınacak mı?

Aday gösterilecek ilçe başkanı yeni yönetimini oluştururken yaptığı listelerde bazı memleketlilerin fazlasıyla yazılması engellenerek bölgesel dengeler dikkate alınacak mı?

Bu arada ilçe kongrelerinde yönetim kurulu listeleri oluşturulurken sadece ilin kontrol edilmesine bırakılmamalı. Genel merkez ile ortak hareket edip, birlikte listeler kontrol edilmeli. Çünkü İlde oluşturulan komisyon kendine yakın bazı isimlere duygusal bakabiliyor.

Yine ilçe yönetimleri oluşurken ilçe başkan adayına genel merkez kontenjanları hariç, şunu da al, bunu da al gibi üzerinde gereksiz baskı oluşturulmamalı.

Yönetim kurulu üyeleri belirlenirken sadece FETÖ’cu mu, değil mi kriteri olmamalı. Bazılarının ahlak ve rantçı zihniyetine de dikkat edilmeli. Yeni süreçte de listelerde düşünülen mevcut yöneticilerin geride bıraktığı üç yıllık performansına mutlaka dikkat edilmeli.

Burada altı çizilecek bir diğer önemli konu ise yürütme kuruluna alınacak isimlerin görev verildiği ilgili birim başkanlığını yapıp yapamayacağı da sadece ilçe başkanına bırakılmamalı. İddia ediyorum Türkiye genelinde il ve ilçelerde başkan yardımcılığı yapan isimlere bakılsın büyük bir çoğunluğu başında bulunduğu birimle uzaktan yakından alakası yok. Tamamen başkanla olan arkadaşlığı ve ikili ilişkilerden dolayı o birimin başına konuyor.

Sadece tanıtım medya biriminden örnek vereceğim. İlçelerin sitesine girin, inceleyin. 5-6 ay ve bir yıl öncesindeki etkinlik haberleri var. Haberlerde hiçbir bilgi yok. İki kelime bir şey yazıp geçiştirilmiş. Bazı sitelerde kadın kolları ile gençlik kolları isim listeleri ve fotoğrafları koyulmamış. Sadece ana kademe egosu buralarda da var ne yazık ki! Bazılarında yedek yönetim isimleri yok.

Bazı ilçelerde birim üyeleri işleri gayet güzel yürütüyor ama teşekkürü birim başkanı alıyor.

Hülasa dikkat edilecek o kadar çok konu var ki. Onun için kongrelerde belirlenecek isimler iğnenin deliğinden geçirilmeli.

Allah CC., hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hem de genel merkezdeki yetkililerin yardımcısı olsun.

selyus