Hüseyin YELKENCİ

İstanbul’dan Yansıyanlar

KÜRTLERİN TOKADI ACI OLUR!

AK Parti, Türkiye’de tüm kesimleri kucaklayarak etkili siyasetini sürdürüyor. Genel anlamda bunda bir sıkıntı yok. Hatta, AK Parti Genel Başkanı ve Ba

KÜRTLERİN TOKADI ACI OLUR!

AK Parti, Türkiye’de tüm kesimleri kucaklayarak etkili siyasetini sürdürüyor. Genel anlamda bunda bir sıkıntı yok. Hatta, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan kurmaylarıyla birlikte memleket dengelerine dikkat ederek siyasetin çıtasını iyice yükselttiler.

Ancak, büyükşehirlerde oluşturulan yönetim kurullarında özellikle Kürtlerin parti içindeki yeri çokta etkili değil. Genel Merkez MKYK ve MYK’da dengeler olumlu olmasına rağmen büyükşehirlerde ilçelerin kadrolarına baktığımızda buna dikkat edilmeyerek Kürtler geri planda bırakılmış.

“KONDA Araştırma Genel Müdürü Bekir Ağırdır’ın Türkiye genelinde yaptığı araştırma sonuçlarına bakacak olursak, Kürt vatandaşların AK Parti’ye verdiği oy oranı yaklaşık yüzde 15’lerde olsa da, yönetim kurullarında yer alma oranı çok çok daha aşağılardadır. Büyükşehirler içinde Kürtlerin en yoğun yaşadığı il İstanbul’dur. İstanbul’un il yönetim kurulu oluşturulurken bu dengeye fazlasıyla dikkat edilmişken, ilçelerde bunu göremiyoruz. İlçelerde; Sivas, Rize ve Trabzonlu neredeyse yönetimin yarısına hakim iken buralarda Kürtlerin ikinci plana itildiğini görüyoruz. Şunu özellikle vurgulamak istiyorum; ilçelerde Sivas, Rize ve Trabzonlular parti içinde çok şımartılmış ve işin ehli olup olmadığına çok dikkat edilmeyerek icra kurullarına getirilmiş.

Bir taraftan doğudaki Kürtlerin ağırlıklı yaşadığı 13-14 il baz alınarak oluşum yapılırken, diğer taraftan sadece Sivaslı ve ya Rizeli 6-7 kişi yönetim kurullarında bulunabiliyor. Ne Sivas’ın nede Rize’nin nüfusu bir Mardin kadar yokken, bu iller tek başına yönetimin beşte birine hakim. Diğer taraftan ise 13-14 ilçeyi kapsayan Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinden sadece göstermelik birkaç kişi… Yetkililerin bu haksız duruma müdahale etmemesi durumunda ileride partinin bundan ciddi anlamda zarar görmesi kaçınılmazdır. Sonradan vahlanmanın bir yararı olmaz. Kürtlerin tokadı acı olur. Ona için bu haksızlığa bir son verilmeli…

Yaptığımız derin araştırmalara göre HDP, bu ılımlı politikasını sürdürür ve PKK söylemlerinden tamamen uzaklaşırsa AK Parti’deki Kürt oyları oraya kaymaya başlayacak. Hele hele partinin genel başkanı Erdoğan köşke çıktıktan sonra bu daha da belirginleşecek.

Kürtleri AK Parti’de tutan en önemli icraatların başında ’Barış Süreci’ geliyor. Başbakan Erdoğan’ın bu konuda samimi ve tutarlı davranması neticesinde kimliklerinde saygınlık kazanan Kürtler, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olduktan sonraki sürecin akıbetini merak ediyor.

Hüseyin Adil YELKENCİ

selyus