Hüseyin YELKENCİ

İstanbul’dan Yansıyanlar

MEHMET TEVFİK GÖKSU, İCRAATLARIYLA HEP BİR İKİ ADIM ÖNDE!

Yerel seçimlerin yaklaştığı bu süreçte İstanbul’un AK Parti’li belediyelerini ele almaya başladık.

Diğer yazılarımda yakından takip ettiğimiz ilçe belediyeleri mercek altına alıp köşemizden yazacağımızı söylemiştik.

Bu anlamda önce Avrupa Yakası’nda bulunan Esenler Belediyesi’nden başlayalım istedik.

Hayata geçirdiği mega projeleriyle adından sıkça söz ettiren Esenler Belediye Mehmet Tevfik Göksu, 9,5 yılda yaptıklarıyla hep bir iki adım önde oldu…

“Biz millete efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik” anlayışı ile Esenlerlilere hizmet eden Başkan Göksu, görevinin başında bulunduğu sure içerisinde Anadolu’da bırakın ilçeler ile illeri bir çok büyükşehir belediyesinin yapamadıklarını hayata geçirdi.

Neleri ve nasıl mı? buyurun 5 dakikamızı ayırıp o mega hizmetlerin bir kısmını hep beraber öğrenelim…

KENTSEL DÖNÜŞÜM

2012 yılında başladığımız kentsel dönüşüm çalışmaları toplam 220 bin metrekare alanda sürüyor. 6 ayrı noktada yürütülen çalışmalarla ilçemizde toplam 10 bin 234 konut üretim bandına girmiş durumda. Önümüzdeki 10 yılda Esenler’in üçte birini dönüştürmeyi hedefliyoruz.

HÜKÜMET KONAĞI

1994 yılında ilçe olan Esenler’de, Esenler Kaymakamlığı 20 yıldır, 3 ayrı binada kiracı olarak hizmet verdi. Kaymakamlık birimlerinin bina yetersizliğinden dolayı farklı mekânlarda hizmet vermek zorunda kalması, çalışmaların aktif ve sağlıklı yürümesine engel oldu. Belediyemizin teşebbüsleriyle Esenler yeni ve modern bir Hükümet Konağı’na kavuştu.

YÜZDE 100 HAYAT PROJESİ

Esenler Belediyesi ve İstanbul Ticaret Odası ile ortaklaşa yürütülen % 100 Hayat projesi ile bir şekilde madde bağımlılığı illetline bulaşmış çocuklar ve gençlerin sağlığına kavuşturulup, meslek sahibi yapılarak hayata kazandırılıyor.  Bu kapsamda Esenler’de tespit edilen tüm madde bağımlısı çocuk ve gençlerin aileleri ile birlikte rehabilitasyonu yapılıyor. Proje kapsamında; madde bağımlıları önce tedavi ettiriliyor, sonra da kendi niteliklerine uygun işlere yerleştiriliyor.

EDİM PROJESİ

Esenler Belediyesi, Esenler’de yaşayan hayırsever vatandaşlarla birlikte, yoksullukla mücadele etmek amacıyla ortak bir projeye imza attı. Esenler Dayanışma İyileştirme Merkezi (EDİM) ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardım eli uzatıyor. İlçede koli ve poşetle yardımı sona erdirip, çağdaş bir ortamda ihtiyaç sahibi ailelere dijital bir kartla alış-veriş yapma özgürlüğü getiren EDİM Projesi’nden Esenler’de toplam 2 bin yoksul aile yararlanıyor.

MAVİ KAPAK KAMPANYASI

Esenler Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından “Kapakları topla gel, kalmasın artık engel”  sloganıyla hayata geçirilen mavi kapak kampanyası aralıksız devam ediyor. Sadece ilçe sınırlarında değil, Türkiye’nin dört bir yanında büyük ilgi uyandıran proje engellilere umut oluyor.

Hem çevre kirliliğini önlemek, hem de geri dönüşüm yoluyla engelli vatandaşların tekerlekli sandalye ihtiyacını karşılamak amacıyla hayata geçirilen kampanyaya çok sayıda sivil toplum kuruluşları ve spor kulüpleri ile taraftarlar da destek veriyor.  Mavi kapak kampanyasına yurt içi ve yurt dışından destek gelmeye devam ediyor. Kampanya kapsamında 1001 adet akülü tekerlekli sandalyeyi engellilere dağıtmayı hedefleyen Esenler Belediyesi, bugüne kadar 501 adet sandalyeyi engelli vatandaşlara ulaştırdı.

GERİ DÖNÜŞÜM SEFERBERLİĞİ

Belediyeler için büyük maddi külfet getiren çöplerin toplanması, depolanması ve yok edilmesine Esenler Belediyesi farklı bir çözüm getirdi. Yıldız Teknik Üniversitesi ile ortaklaşa yürütülen proje ile halk arasında “Çekçekçiler” diye bilinen kağıt toplayıcılar da ıslah edilerek işe alındı ve belediyenin sigortalı işçileri oldular. Geri dönüşümden elde edilen gelirle, her yıl Esenler’de 500 bin defter öğrencilere ücretsiz dağtılıyor.

ESENLER’İN ÇEŞMELERİNDEN ÇORBA AKIYOR

4 Mayıs 2011 tarihinden itibaren Esenler’deki 3 ayrı noktaya kurulan çorba çeşmelerinden vatandaşlar sabah saatlerinde işlerine giderken sıcak çorba içip yoluna devam ediyor. Her sabah 3 bin bardak çorba dağıtılıyor.

İKİNCİ BAHAR KIRAATHANESİ

İkinci Bahar Kıraathanesi’nden 60 yaş üstündeki her vatandaş üye olması şartıyla faydalanabiliyor. Üye olan tüm yaşlılara çay, kahve ve suyun bedava ikram ediliyor. Kıraathanede haftanın belli günlerinde yaşlıların sağlık kontrollerinin yapıyor ve günün belli saatlerinde hemşireler tarafından tansiyonlarının ölçülüyor.

ESENLER GENÇLİK EVLERİ

Esenler Belediyesi’nin sosyal ve kültürel projelerinden birisi de Esenler Gençlik Merkezi ve Bilgi Evleri (ESGEV). İçerisinde etüt ve satranç odaları, kütüphane, tiyatro salonu ve cep sineması ile birlikte internet erişim odasının da bulunduğu Esenler Gençlik Merkezi ve Bilgi Evi’ne kayıtlı öğrenciler, uzman öğretmenler nezaretinde rahat bir ortamda ders çalışma imkânı buluyorlar. Şu anda ilçede 8 adet gençlik evi bulunuyor.

ESENLER SANAT EVİ (ESEV)

7’den 77’ye her yaştan insana hiçbir ücret almadan hizmet veren ESEV; bağlamadan, piyanoya, flütten, gitara, kanundan, kemana kadar çok geniş bir yelpazede kültürel ve sanatsal katılma imkânı sunuyor.

Binlerce kursiyerin eğitim gördüğü ESEV’de drama, diksiyon, tiyatro, edebiyat, fotoğraf,  halk oyunları alanlarda da eğitimler veriliyor. El becerilerini ve yeteneklerini keşfetmek isteyenler kursiyerler de ESEV’de el sanatları alanında tezhip, hüsn-i hat, minyatür, kalem işi,  resim atölyesi gibi kurslarda eğitim alabiliyor.

ESENLER KARİYER MERKEZİ (ESKAM)

İşsizliği çözmek amacıyla Esenler Belediyesi’nin öncülüğünde, işveren kuruluşları ile birlikte Esenler Belediyesi Kariyer Merkezi (ESKAM) Projesi hayata geçirildi. Bugüne kadar 10 binin üzerinde kişiyi işe yerleştiren ESKAM hem işsizlere iş fırsatı hem de işverenlere lojistik destek sağlıyor.

KARDEŞ AİLE

İlçe sınırları içerisinde kardeşlik hukuku çerçevesinde dayanışma ve yardımlaşma uygulamalarını yaygınlaştırmak amacıyla “Kardeş Aile” projesi hayata geçirildi.

Hayat standardı yüksek ve orta olan aileler ile mağdur, muhtaç, yoksul aileler arasında “manevi kardeşlik köprüleri” kurularak oluşturulan projenin kapsamı mağdur, muhtaç, yoksul aileler olmakla beraber yetim, bakıma muhtaç, yaşlı ve özürlü ailelere öncelik tanınmakta.

TÜRKİYE’NİN İLK DİJİTAL KÜTÜPHANESİ

Esenler’in en merkezi noktasında yıllardır atıl durumda bulunan ve halk arasında kilise kalıntısı olarak bilinen tarihi bir yapı, Esenler Belediyesi tarafından restore edilerek dijital kütüphane ve gençlik merkezi haline getirildi.

HER DOĞAN BEBEĞE BİR FİDAN

Hem daha yeşil bir Esenler ve ağaç sevgisini aşılamak, hem de Esenler’e aidiyet duygusunu geliştirmek gibi bir çok amaca yönelik olarak Esenler Belediyesi “Her doğan bebeğe bir fidan” kampanyası yürütüyor.

ESENLER’DE KİMSE YALNIZ DEĞİL

Esenler Belediyesi, Esenler’de yaşayan ve yardıma muhtaç vatandaşlar için ‘Yalnız Değilsiniz’ adı altında bir proje yürütüyor. Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından oluşturulan temizlik ekibi, Esenler’de oturan bakıma muhtaç tüm ailelerin evlerini haftalık periyotlar halinde temizliyor. Ayrıca temizliğe gidilen evlerde vatandaşların ihtiyaç duyabileceği; gıda, temizlik malzemesi, mutfak eşyası, bütün ev eşyaları Esenler Belediye tarafından karşılanıyor. Yaşlı veya engelli olduğu için beden temizliği, saç, sakal ve tırnak kesimini yapamayan vatandaşların bu tür temizlikleri de belediye ekiplerince karşılanıyor.

ESENLER BELEDİYESİ KİMSESİZLERİN KİMİ OLDU

Esenler Belediyesi, bölgesinde yaşayan yalnız ve evinden çıkamayacak kadar mağdur vatandaşların yaşadıkları yalnızlık hissini ortadan kaldırmak için  “Kimsesizlerin Kimi” sloganıyla özel “sohbet ekipleri” kurdu.  “Yalnız Değilsiniz” projesiyle Esenler’de kimsesiz, yaşlı ve bakıma muhtaç vatandaşların şahsi ve ev bakımlarını yapıp, her türlü ihtiyaçlarını gideren Esenler Belediyesi, bir sosyal projeye daha imza attı. Biçare durumdaki bu vatandaşların evde temizlik ve bakım hizmetinin ardından “hasbihal” gibi önemli bir ihtiyaçlarını daha tespit eden Esenler Belediyesi hemen bu konuda da bir çözüm üretti. Yalnızlığa mahkûm oldukları, sohbete ve arkadaşlığa ihtiyaç duydukları gözlenen bu vatandaşların yalnızlıklarına ortak olmak, sevinç ve üzüntülerini paylaşmak, onlarla sohbet ederek toplumdan uzaklaşmadan hayata mutlu bir şekilde devam etmelerini sağlamak için Esenler Belediyesi’nce gönüllü sohbet ve arkadaşlık ekipleri oluşturuldu.

ASKIDA EKMEK VAR

Esenler, unutulanları hatırlıyor… “Askıda Ekmek” adı verilen proje ile hayırseverler, ihtiyaç sahiplerini rencide etmeden onlarla ekmeklerini paylaşıyor. Zenginler ile yoksullar arasında yardım köprüsü kuran proje sayesinde, fırından ekmek alan hayırseverler, yoksullara vermek için istediği kadar ekmeğin parasını ödeyerek askıya ekmek bırakabiliyor.  Böylece fırının vitrinindeki elektronik ekranda askıda ekmek olduğunu gören yoksullar, ekmek parası için kimseye muhtaç olmadan fırına gidip ekmeğini alabiliyor.

HUZURLU VE MUTLU BİR EVLİLİK İÇİN ESAYDAM

Esenler Belediyesi tarafından kurulan Esenler Aile Yaşam ve Danışma Merkezi (ESAYDAM),  evli ve evlenmeyi düşünen çiftlere rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmeti veriyor.

Derdine derman arayana derman,  hayata yeniden başlamak isteyenlere ise rehber olan ESAYDAM,  aile içinde problemler yaşayan çiftlere de yardımcı olarak dağılmakta olan yuvaları kurtarıyor. Esenliler tarafından yoğun ilgi gören ESAYDAM’da, alanında profesyonel uzmanlarla gerek yüz yüze iletişimle, gerekse seminerlerle problemlerine çözüm bulan aileler, mutlu bir ailenin nasıl olması gerektiği konusunda bilinçleniyor.

“GÜZEL ESENLER” PROJESİ

Esenler’in çehresini değiştirmek için çalışan Esenler Belediyesi, “Güzel Esenler” adı altında Ağustos 2010 tarihinde başlattığı proje ile Esenler’in ortasından geçen TEM-E-5 bağlantı yolu üzerinde bulunan ve Oruç Reis, Havaalanı, T. Reis, Birlik ve F. Çakmak mahallelerindeki binaların mantolama ile birlikte cephe giydirmeleri de Osmanlı ve Selçuklu mimarisine uygun olarak yapıldı.

ŞEHİR DÜŞÜNCE MERKEZİ

Esenler’e dair kalıcı düşünceler ve çözümler üretmek ve Esenler için bir sosyal, kültürel, fiziki ve kentsel dönüşüm projesini uygulamaya koyarak, Esenler Kent Kimliğini oluşturmak amacıyla kurulan Esenler Şehir Düşünce Merkezi açıldı. Ürettiği projelerle ilçenin kentsel dönüşüm üssü olacak Esenler Şehir Düşünce Merkezi, insana saygı çerçevesinde, Esenler’i şehrin tarihi, kültürel, sosyal ve fiziki dokusu ile bütünleştirerek İstanbul’un vizyonuna değer katacak.

ULUSLARARASI BARIŞ EKMEĞİ FESTİVALİ

Dünya barışına katkı sağlamak ve bunun için de insanların en çok değer verdiği  “çocuk” ve “ekmek” gerçeğinden hareket eden Esenler Belediyesi 4 yıldır Barış Ekmeği Festivali düzenliyor. Festivalle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı daha anlamlı hale getiren Esenler Belediyesi, 4 yıldır değişik ülkelerden çocuklar, Esenler’deki kardeşleriyle birlikte kendi ülkelerinden getirdikleri unları mayalayıp dünyanın barışa doyması için ekmek yapıp dünya liderlerine gönderiyor.

ANNE ÜNİVERSİTESİ

Esenlerli annelerin özgüvenini ve girişimcilik ruhunu arttırmak, çocukların annelerini örnek alma ve annelerin sosyal hayata daha fazla katılımlarını sağlamak amacıyla Esenler Belediyesi ile Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğinde hayata geçirilen Anne Üniversitesi, anneleri üniversiteli yaptı. “Benim Annem Üniversiteli” sloganıyla yürütülen proje kapsamında anneler, 8 hafta boyunca 9 ayrı dersten (İletişim Becerileri, Değerler Eğitimi, Ev Ekonomisi, Düşünce, Sanat ve Toplum, Sağlık Bilgisi ve Çevre Bilinci, Girişimcilik, Eğitimde Ailenin Rolü ve Medya Okuryazarlığı) toplam 48 saat, alanlarında uzman akademisyenler tarafından eğitim aldı.

selyus