Hüseyin YELKENCİ

İstanbul’dan Yansıyanlar

SELAMİ ÖZTÜRK, KADIKÖY’ÜN SPOR DÜŞMANI

Başkan Öztürk, 20 yılda Kadıköy’e bir spor kompleksi yapmadığı gibi bir çok spor kulübünü de sokakta bıraktı.

SELAMİ ÖZTÜRK, KADIKÖY’ÜN SPOR DÜŞMANI

Başkan Öztürk, 20 yılda Kadıköy’e bir spor kompleksi yapmadığı gibi bir çok spor kulübünü de sokakta bıraktı.

Türkiye’nin en büyük ilçeleri arasında gösterilen Kadıköy, spor alanında sınıfta kaldı. 4 dönemdir Kadıköy Belediyesi’nin başında bulunan Başkan Selami Öztürk, spora ne kadar uzak olduğu yaptığı hizmetlerden anlaşılıyor. Yol-kaldırım, kanalizasyon, tretuvar-bordür yapımında çok başarılı olan, hatta bu alanda gösterdiği üstün (!) hizmetlerinden dolayı plaketler alan Başkan Öztürk, 20 yılda Kadıköy’e bir spor kompleksi yapmadığı gibi birçok spor kulübünü de sokakta bıraktı.

Spora ve sporcuya ilgisiz olan Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Kozyatağı Spor Kulübü’nü hem binalarından hemde sahalarından çıkararak arsayı Kozzy Alışveriş Merkezi’ne teslim etti. O arsa üzerinde yapılan Kozzy sözüm ona kültür mekezi imiş, bizde yedik! Kozzy Alışveriş Merkezi’nin temel atma törenine çağırdıkları CHP’nin önceki dönem Genel Başkanı Deniz Baykal’ı da öyle kandırmadılar mı? Daha sonra oranın bir alışveriş merkezi olduğunu, bu anlamda da temel atma töreninde kullanıldığını öğrenen ve küplere binen Deniz Baykal, proje üzerinde tadilat yaptırdı. Projede iyileştirme yapılmasına rağmen alışveriş merkezi bölümü binanın tamamına yakınını kapsıyor. Çok mu gerekliydi Kozzy? Aslında bu yere çok güzelde bir spor kompleksi olurdu. Bu Kozzy’den kokular geliyor! Buranın kokusunu başka bir zaman hep beraber irdeleriz.

Yerleri elinden alınarak mağdur edilen Kozyatağı Spor Kulüp Başkanı Özcan Ateş, yönetim kurulundaki arkadaşları ile birlikte Belediye Başkanı Selami Öztürk ve Başkan Yardımcısı Mustafe Demircan’a defalarca gitmelerine rağmen hiç bir netice alamadılar. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kozyatağı Spor Kulübü’ne sahip çıkarak Bostancı sahilde yaptığı tesislerde antrenman yapmasını sağladı. Yine Milli Emlak tarafından sahası elinden alınan Kadıköy’ün köklü kulüplerinden İncirlibostanspor sokakta bırakılmıştır. Kulüp Başkanı Bahattin Çoruk, yıllarca Başkan Öztürk ve yardımcılarına adeta yalvardığı halde küçük bir olumlu hareket dahi göremediler. Aradan 5 yıldan fazla bir zaman geçmesine rağmen kulüp hala mağdur ve sokaktadır.

Kadıköy Belediyesi’nin rezillikleri daha dur bitmedi; Hasanpaşa Spor Kulübü, yaklaşık 10 yıldır apartman bodurumlarında mahallenin gençlerine hizmet vermeye çalışıyor. Kulüp Başkanı Burhan Tan’ın belediye ye gitmekten adeta ayakkabıları eskidi. Başkan Tan, Kadıköy Belediye Başkanı Öztürk ile onlarca defa görüşmesine rağmen, kendilerine bir küçük baraka dahi yapılmadı. Kendilerine bir yer yapılmadığı gibi Hasanpaşaspor’a ayrıca antrenman yapacak saha konusunda da yardım edilmedi. Kulübün sporcuları boş buldukları arazilerde yada ceplerinden ödeyerek halı sahalarda antrenman yapıyorlar. Hasanpaşa’ya böyle davranan Kadıköy Belediyesi yetkililer diğer taraftan, Fikirtepe Dumlupınar Spor Kulübü’ne terk ettiği spor tesislerine dışarıdan gelen takımlar para ödeyerek antrenman yapabiliyor.

Yeldeğirmenispor’un Türkiye Şapiyonluğu var

Yeldeğirmeni Spor Kulübü Türkiye Şampiyonu olmuş bir efsane. Oda yıllarca orda burda süründü. Sonunda Kadıköy Belediyesi takıma sözüm ona bir kulüp binası yaptı. Hani mahallelerimizde emektar temizlik elemanları mesai bitince ellerindeki malzemeyi sokağın bir köşesinde ki belediye ye ait küçük barakalara bırakırya,Yeldeğirmenspor’un yeride aynı. Hadi tamam bunu yaptınız, birde utanmadan kulüp binası için yöneticilerden ecrimisil adı altında kira alıyorsun. Adamlara yaptığın baraka üflesen uçacak, buradan da yağ çıkarmaya çalışıyorsun. Zaten yağ çıkarmak için Kadıköylüler’in iflahını kestiniz, bari spor kulüplerine insaflı olun.

Yine Kadıköy Belediyesi’nin sahip çıkmadığı Yonca Spor Kulübü yıllarca mağduru oynadı ve yöneticiler daha fazla yürütemeyince kulübü Ataşehir İlçesi’nde birilerine devrettiler. Garibim Yoncaspor’un yakasını şansızlık orada da bırakmadı. Yenisahra Stadı’nın bir bölümü kulüp tarafından malzeme odası olarak kullanırken sorgusuz sühalsiz Ataşehir Belediyesi tarafından alalacele sokağa atıldı. Nede olsa aynı zihniyet, ha Kadıköy ha Ataşehir. İki belediyeyi de yöneten anlayış aynı.

Özgürlük Parki’nın içinde bulunan halı sahanın gündüz kullanım hakkını Feneryoluspor’a vermişin, başka takımlar yada o semtte oturan gençler değil antrenman yapmak sahanın etrafından geçemiyor. Belediye olarak akşamları da sahayı ücretli kiraya veriyorsunuz. Yasal olmadığı halde toplanan paralarla nerelere hizmet ediliyor?

Bu arada belediyenin Khalkedon Spor Tesisleri’nde iki adet halı saha var, buralarda da ücretli. Saat başı 160 TL olan halı sahalar neden halka ve Kadıköylü gençlere ücretsiz açılmıyor? Neden? Ayrıca bu tesislerde bulunan tenis kortları da ücretlidir, bilesiniz.

Kadıköy Belediyesi’nin olumsuzluklarının hangi birini sayayım, saymakla bitmiyor ki. Koşuyolu Parkı’nın içinde bulanan belediye spor kompleksine Kadıköylüler’in verdiği vergilerle trilyonlarca lira harcadınız. Sonra ne yaptınız? tesisleri gittiniz Koşuyolu Spor Kulübü’ne teslim ettiniz. O mahallede oturan gençler orada spor yapapiliyor mu diye soracak olursanız? Ben de size bunu sormamış olun derim!. Bırakın sahada ücretsiz futbol oynamayı belkide tel örgülerin etrafında durmak bile ücrete tabidir.

Ya Bostancı’da bulunan Bostancı Club Sporıum’a ne demeli? Sahibi Sporyum Spor Okulu İşletmeciliği Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi olarak görünen bu yer, yıllar önce cüzi fiyatlarla Kadıköy Belediyesi’nden kiralandı. Bugün ise çok da değişen birşey de olmadı.

Taçspor ’un özelliği

Aslında sayacağımız bu olumsuzluklara sayfalar yetmez de son olarak Taçspor’dan bahsetmek istiyorum. Şimdi Ataşehir İlçe sınırları içinde kalan Taçspor, geçmiş dönemlerde Kadıköy Belediyesi’ne aylık 500 TL kira veriyordu. Bunu biliyor muydunuz? 20 dönümden fazla bir yeri adeta işkal eden Taçspor, uzun yıllar 500 TL gibi komik bir rakam ödeyerek Kadıköy’de doğmamış yetimin hakkını yediler. Buna kim müsaade etti? Tabi ki Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk. Şunu da unutmayalım; Şimdi araları pek iyi sayılmayan, geçmiş dönemde Başkan Öztürk’ün kankası olan Taçspor’un sahibi Mahmut Naibi, geçen dönem “HESAP İŞLERİNDEN SORUMLU” Kadıköy Belediyesi Başkan Yardımcılığı yapmadı mı? Ama her nedense Başkan Öztürk, daha sonra kankasının yetkilerini elinden aldı ve belediyede Naibi’ye seçimlere iki yıl kala yalnız adamı oynattı.

Gönül isterdi ki çocukluğundan beri Kadıköylü olan Hüseyin Adil Yelkenci, ilçemiz için buradan güzel şeyler yazsın, ama güzel bir şey yok ki…. O güzel hizmetlere az kaldı. Sayılı günler çabuk geçer. İnşallah donanımlı bir ’AK’ ekip gelecek Kadıköylüler’e laik olduğu hizmeti uzun yıllar verecek…
Hüseyin Adil YELKENCİ
[email protected]

İlginizi çekebilir

Gerçek Ne?

Gerçek Ne?

selyus