Volkan ÖZTÜRK

Dünden Bugüne

Sosyal medyanın gücü

Yıl 2017 yer ABD Teksas’ın Austin şehri

Facebook’ta yayınlanan iki ayrı ilanla halk aynı gün ve aynı adreste iki ayrı protesto eylemine davet ediliyor. Birinci eylem daveti Heart of Teksas adlı bir gruptan geliyor. Bu grubun şiarı “Teksas’ın İslamizasyonuna son”. Grup Facebook hesabından herkesi 21 Mayıs günü Teksas’ta Müslümanlara ait bir kültür merkezi önünde protesto eylemine çağırıyor. “Amerika’yı Müslümanlar ele geçiriyor, gelin bu gidişatı durduralım” deniyor.

İkinci eylem daveti ise “United Muslim of America” (Amerika’nın birleşmiş Müslümanları) adlı bir gruptan geliyor. Bu grup da Facebook hesabından bir eylem çağrısı yapıyor. “İslami düşünceyi koruyalım” başlıklı bu çağrıda Austin bölgesinde oturan herkes 21 Mayıs günü birinci eylemin de yapılacağı İslami kültür merkezinin önüne davet ediliyor.

21 Mayıs günü geldiğinde kameraların önünde iki grup karşı karşıya geliyor. Ve bir süre sonra sokak çatışmasına varan kavgalar oluyor. Akşam haberlerini izleyenler, şehirlerinde yaşayan iki grubun birbirlerine olan nefretine tanık oluyorlar.

Olayın ilginç yanı şu: Eylemi planlayan hiç kimse o gün eyleme katılmıyor. Rusya’da yaşayan bir kişi tek başına 200 dolar ödeyerek iki eylemi masa başında planlıyor. Yani ne Heart of Texas ne de United Muslims of America diye bir organizasyon gerçek. Bu iki sözde grup bir Rus ajanı tarafından Amerika toplumunda var olan bir çatışmayı körüklemek için uyduruluyor. Ve sadece 200 dolarlık bir harcamayla binlerce km ötede yaşayan, ama birbirlerine güven duymayan iki grup birbirine daha da düşman oluyor

Bu ne demek sosyal medyada gördüğünüz her şeye inanmayın. Her sakallı dedem değil.

selyus