Ana Sayfa Uncategorized 22 Nisan 2019

Başkan Göksu İmamoğlu’na ayar verdi

AK Parti İBB Meclis Grup Başkan Vekili ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu yaptığı konuşmada, tarihi bir ana şahitlik yapıtıklarını ifade etti. İmamoğlu’nun söyledikleriyle icraatlarının farklı olduğunu belirten Göksu, Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun sevgi, saygı ve hoşgörüden çok bahsettiğini ancak bu sabah itibarıyla aksi uygulamalarıyla karşı karşıya kaldıklarını ifade ederek CHP’li Ekrem İmamoğlu’na ayar üstüne ayar verdi.   

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 8. Seçim Dönemi 1. Toplantı Yılı Nisan Ayı 1. Toplantısı, İBB Saraçhane binasındaki meclis salonunda gerçekleştirildi. Ekrem İmamoğlu’nun yönettiği İBB meclis toplantısı, canlı yayınla kamuoyuna açık hale getirildi.

Meclis toplantısında söz alarak önemli açıklamamalarda bulunan ve İstanbul’un emanetini alarak bu sıralara geldiklerini anlatan Göksu, “Bu sıralar, İstanbul’un emanetidir. Bu emanetini taşıdığımız İstanbul, bizimle tanıştıktan sonra; özgürlüklerin, kardeşliğin, emeğin, adaletin bir arada yaşamanın, hukukun ve adaletin şehri olmuştur.” ifadelerini kullandı.

31 Mart yerel seçimlerinde İstanbul halkının kendilerine denetin mekanizması görevi verdiğini vurgulayan Göksu, şunları kaydetti: “İstanbul halkının bize verdiği emanetin ne anlama geldiğini çok iyi biliyoruz. Bu anlamda AK Parti grubu olarak bu şehrin tarihine, kültürüne, insanına iyilikte motor, kötülükte ise fren olacağız. Sayın başkanın çok incitici bir dil kullandığını ifade etmek isterim. İstanbul’un kaosa terk edildiğini, insanların mutsuz olduğunu ifade etti. Oysa 1994 yılında Recep Tayyip Erdoğan’ın buraya gelişinde itibaren İstanbul’un hangi süreçlerden geçtiğini ve hangi zirvelere çıktığını, tarih, sokak, ağaç ve bu sokaktaki her bir canlı buna şahitlik eder. 25 yılımızdan utanan değiliz, 25 yılımızla gurur duyan bir siyasi hareketiz.”

Karar ve denetim mekanizmasını İstanbul halkının yararına kullanacaklarını dile getiren Göksu, “Yeni başlangıç derken acaba çöp dağlarına mı geri dönülecek? İstanbulluları müsterih olsunlar. Ekrem İmamoğlu ve Milliyetçi Hareket Partili meclis üyeleri, hukukun bize verdiği hakları en güzel şekilde kullanarak, İstanbullulara hizmet için çaba göstereceğiz. Önceliğimiz İstanbul halkı olacak. Bu şehirde çalışan, emek veren 80 bin kişinin hukukunu, adaleti, özgürlüğü, kardeşliği, huzuru önceleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Göksu, Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun sevgi, saygı ve hoşgörüden çok bahsettiğini ancak bu sabah itibarıyla aksi uygulamalarıyla karşı karşıya kaldıklarını şu sözlerle dile getirdi:

“İstanbul halkı, bu şehirde karar ve denetim mekanizması hakkını bize vermiştir. 180 gruba sahip olan AK Parti’nin yerini değiştirerek bir grup operasyonu yapmak istemişlerdir. Bu da çok nezaketten uzak bir davranıştır. Dün gece Meclis’te oturma sıralarımızın değiştirildiğini gördük. Birinci ve ikinci başkan vekillerinin eşyaları içeride olmasına rağmen kapılarının kilit göbekleri değiştirilerek kilitlenmiştir. Koltuk meraklısı değiliz. Bilin ki, gücümüzü İstanbul’dan alıyoruz.”

MECLİS 1. VE 2. BAŞKAN VEKİLLERİ İLE KATİPLER SEÇİLDİ

Toplantıda daha sonra İBB Meclisi 1. ve 2. Başkan Vekilleri ile Katip Üyeler ve Encümen Üyelerinin seçimi gerçekleştirildi. İBB Meclisi 1. Başkan Vekilliğine Göksel Gümüşdağ, İBB Meclisi 2. Başkan Vekilliğine Ömer Faruk Kalaycı seçilirken, İBB Meclisi Divan Katipliğine; Onur Uygun, Sezgin Batıgün, Gökhan Özten, Rıdvan Bural, İlyas Duras, Fatih Kayacı, Şeyma Aktaa, Erkan Alemdar, Amine Cansu Kaba, ve Duygu Koç Şimdi seçildi.

ENCÜMEN ÜYELERİ DE SEÇİLDİ

Ekrem İmamoğlu’nun ardından AK Parti Grup Başkanvekili ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ile CHP Grup Başkanvekili Doğan Subaşı da birer açılış konuşması yaptıİBB Encümen Üyeleri de Ömer Lütfi Arı, Erdal Yılmaz, Hüseyin İbrahimoğlu, Halil İbrahim Aslan ve Hayriye Çiçek’ten oluştu. İBB Meclisi, 8. Seçim Dönemi’nin 2. toplantısı 24 Nisan 2019 Çarşamba günü saat 14:00’de gerçekleşecek.

selyus