Ana Sayfa Uncategorized 20 Eylül 2017

Başkan Hasan Can, Şehit Aileleri ve Gazilerle bir araya geldi

Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Ümraniye Belediyesi ve Ümraniye Kaymakamlığı tarafından 19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle Ümraniye Belediyesi Nikâh Sarayı ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda Şehit Aileleri ve Gazilerle bir araya geldi.

19 Eylül Gaziler Günü tüm yurtta olduğu gibi Ümraniye’de de çeşitli etkinliklerle kutlandı. Sabahın erken saatlerinde Ümraniye Kaymakamlığı bahçesinde resmi törenle başlayan etkinlikler, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can’ın Hekimbaşı Tarihî Av Köşkü’nde misafirlerini ağırlamasıyla devam etti. Ardından tüm şehitler ve gaziler için İlim Sarayı Camii’nde Mevlid-i Şerif okundu. Son olarak, Belediye Nikâh Sarayı ve Kültür Merkezi’nde Ümraniye Belediyesi ve Kaymakamlığın birlikte organize ettiği yemekli program düzenlendi.

Şehit aileleri ve gazilerle bir araya gelinen yemek programına Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can’ın yanı sıra; Ümraniye Kaymakamı Suat Dervişoğlu, 4. Kara Havacılık Alay Komutanı Albay Vedat Arslan, Ümraniye Müftüsü İlyas Yılmaztürk, Ümraniye İlçe Emniyet Müdürü Murat Çakır, Kıbrıs Gazisi Ayhan Özülkü, Ümraniye Belediye Başkan Yardımcıları Mesut Özdemir, Hakan Karataş ve Türkân Öztürk, muhtarlar, birim müdürleri, gaziler ve şehit aileleri katıldı.

Ümraniye Müftüsü İlyas Yılmaztürk programın açılışını yemek duası ile yaptı.  Ardından Hacı Hakkı Ekşi Cami İmam Hatibi Mustafa Biçer Kur’an tilavetini gerçekleştirdi.

19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle Ümraniye Belediyesi Nikâh Sarayı ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen yemek programında konuşan Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, 1071 Malazgirt Meydan Muhaberesinin zaferi ve 1. Dünya Savaşı süreci hakkında bilgi verdi.

“ÇANAKKALE SAVAŞI’NIN 100. YIL DÖNEMİNİ ÜMRANİYE BELEDİYESİ OLARAK SARAY BOSNA’DA KUTLADIK”

Başkan Hasan Can, “İşgal edilen silahları ve askeri dağıtılmış kocaman ülke birliğini, beraberliğini, kardeşliğini haykırarak 19 Mayıs 1919 ve çeşitli illerimizde yapılan kongrelerde İstiklal Mücadelesinin ateşini yakmış hepimizin bildiği gibi 30 Ağustos zaferini kazanmıştır. 1915 Çanakkale’de vatanın kutsal toprağını düşman işgalinden korumak ve boğazın düşman donanmasından geçişini engellemek için tam 250 bin şehit vermişiz. Çanakkale Savaşı’nın 100. yıl dönemini Ümraniye Belediyesi olarak Saray Bosna’da kutladık. 1915’te Balkanlar’dan Çanakkale’ye tam 50 bin gönüllü bizimle birlikte düşman kuvvetlerine savaşmak için gelmiştir. Gelen 50 bin gönüllünün de sadece 15 bin tanesi Bosna’dan gelmiştir” dedi. Osmanlı Devleti ile beraber düşmana karşı savaşan gönüllü askerlerin unutulması mümkün değil.  Bugüne kadar mazlumun yanında zalimin karşısında olduysak bundan sonrada aynı mücadelemizi sürdürmeliyiz. Bizler böyle kardeşlerimizle birlikte olduğumuz için Rabbimize dua ediyoruz” dedi.

Başkan Can, ardından Şehitlere rahmet ve gazilere şifalar dileyerek konuşmasını tamamladı.

Ümraniye Kaymakamı Suat Dervişoğlu ise 19 Eylül Gaziler Gününü kutlayarak, birlik ve beraberliğin öneminden bahsetti. Suat Dervişoğlu, şehitlere rahmet ve gazilere şifalar dileyerek konuşmalarını sonlandırdı.

selyus