Ana Sayfa KÜLTÜR-SANAT 21 Mart 2015

Ataşehir’de “100. Yılın Ardından Çanakkale Sergisi”

Ataşehir Belediyesi tarafından hazırlanan “100. Yılın Ardından Çanakkale Sergisi” adlı resim sergisi açılış töreni Ataşehir Belediyesi Cemal Süreya Etkinlik ve Sergi Salonu’nda gerçekleştirildi.

Çanakkale Zaferi’ni 100.yılında resim sanatı ile bir kez daha yaşamak ve yaşatabilmek adına düzenlenen serginin açılış törenine; Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Namık Sürmen, Ataşehir Belediyesi Birim Müdürleri, eser sahipleri ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Sergi açılışı sonrası düzenlenen söyleşi de konuşma yapan Namık Sürmen, “Çanakkale zaferinin büyük onurunu yaşamaktayız. Çanakkale ruhu, aziz milletimizin birlik, beraberlik ve kardeşlikten ödün vermeme konusundaki kararlılığının göstergesidir. Bu ruhu bundan sonra da yaşatmak için tüm ulusumuzun çaba göstermesi gerekir. Öyle bir halde olmalıyız ki, Çanakkale Savaşı bugün de olsa Çanakkale geçilmez diye bilmeliyiz. Bu duygularla Çanakkale’de şehit düşen vatan evlatlarına rahmet diliyorum” diye konuştu.

Ataşehir Belediyesi’nin hazırladığı bu proje kapsamında; Yönetmen Ünal Üstündağ tarafından yapılan araştırmalar sonucu Çanakkale Savaşı’nda gerçekleştiği bilinen olaylar hikayeleştirildi. Bu metinler Murat Ilgın, Mutlu Dölek, Tevfik Çelebi’ye verildi ve sanatçılar bunlardan esinlenerek resim ve heykeller yaptılar.

21 tablo, 3 heykel ve 20 adet tablolara ait metinlerden oluşan sergi 23 Mart’a kadar Ataşehir Belediyesi Cemal Süreya Etkinlik ve Sergi Salonu’nda ziyaret edilebilir. Daha sonra bu sergi şehir şehir gezerek Türkiye’nin farklı noktalarında sergilenecek.

Etiketler:
selyus