Ana Sayfa TARİH 16 Ağustos 2021

Vatandaşlar adayı ziyaret edebiliyor

Adayı ziyarete gelen vatandaşlar tarafından büyük beğeni topladı ve rehberler eşliğinde müzeleri, açık hava eserlerini ve kütüphaneyi gezerek tarihi dokuyu yakından hissetti. Öte yandan ada havadan da görüntülendi.

Geçtiğimiz gün ziyarete açılan Demokrasi ve Özgürlükler Adası vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördü. Toplumsal hafıza açısından son derece önemli bir açık hava müzesi haline getirilen adada Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu’nun hatıraları yaşatılırken Yassıada’nın tarihine de ışık tutuluyor. Adayı ziyaret eden vatandaşlar rehberler eşliğinde müzeleri, tarihi ve tescilli yapıları, kütüphane ve açık hava sanat eserlerini gezerek tarihi dokuyu bir kez daha hissetti. Ziyaretçilerinden büyük beğeni toplayan ada, havadan da görüntülendi.

“TÜYLERİM DİKEN DİKEN OLDU”

Adayı ziyarete gelen Esra Özdemir, “Herhalde adaya ilk ziyaretleri biz gerçekleştirdik. Çok beğendim, gerçekten çok etkilendim. Özellikle Adnan Menderes’in yargılandığı odaya girdiğim zaman tabiri caizse tüylerim diken diken oldu. Gözlerim doldu. Herkesin buraya gelmesini istiyorum. Mutlaka gelip görün. Tarihimizi canlandırdığımız yerler. Çocuklarımıza da örnek olacağını düşünüyorum. Onların da gelip görmesini istiyorum.” dedi.

“BEKLEDİĞİMDEN ÇOK DAHA GÜZEL”

Adadaki müzeleri gezen Mine Eren, “Beklediğimden çok daha güzel. Rehberimiz de sağ olsun çok güzel anlatıyor. Ben en çok Adnan Menderes’in yargılandığı, mahkeme salonuna girdiğimde ve videoyu izlediğime kendimi çok kötü hissettim. O günlere geri döndüm. Ben öğretmenim aynı zamanda. Bence bütün öğrenciler, gençler buraya gelip mutlaka görmeli. Derslerde anlattığımız gibi değil. Mutlaka bütün öğretmenlerin dersi burada anlatmaları, o günlere geri dönüp neler yaşanmış görmeleri gerekir diye düşünüyorum” dedi.

HAFTANIN 6 GÜNÜ KADIKÖY’DEN SEFER YAPILACAK

Ziyaretçiler Kadıköy İDO İskelesi’nden kalkan vapurlarla Pazartesi hariç haftanın 6 günü Ada ziyaret edebilecek.

selyus