Ana Sayfa GENEL SAĞLIK 21 Eylül 2017

Başkan Türkmen, “İnsanlar Alzheimer’ı hafife almasınlar”

Üsküdar Belediyesi tarafından 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü dolayısıyla düzenlenen Ulusal Alzheimer Farkındalık ve Hasta Yakınlarına Destek Sempozyumunda bir konuşma yapan Başkan Türkmen, “Biz, Alzheimer’a dikkat çekmek istiyoruz. İnsanlar bu konuyu hafife almasınlar. Başına gelince eyvah demenin bir anlamı yok. Varsa tedbiri öncesinden almamız gerekir” dedi.

Üsküdar Belediyesi, 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü dolayısıyla Ulusal Alzheimer Farkındalık ve Hasta Yakınlarına Destek Sempozyumu düzenledi. Altunizade Kültür Merkezi’nde bu yıl üçüncüsü düzenlenen sempozyuma Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Yrd. Doç. Dr. Sevda Sarıkaya, Doç. Dr. Başar Sarıkaya, Yrd. Doç. Dr. Neslihan Lök, Neslihan Kozanoğlu, Özen Yazıcı Avukat Tuğper Derin ve Miray Reyhan konuşmacı olarak katıldı. Sempozyuma hasta akınları ve vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi.

“BU ALZHEİMERA DİKKAT ÇEKMEK İSTİYORUZ”

3’üncü Ulusal Alzheimer Farkındalık ve Hasta Yakınlarına Destek Sempozyumu’nun açılış konuşmasını yapan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, “Dünyada 35 milyonun üzerinde Alzheimer hastası var. Bu rakamın önümüzdeki 10 yılda en az ikiye üçe katlanacağı söyleniyor. Aslında ciddi bir tehlike. İşte bu tehlikeye dikkat çekmek varsa bir sebebi ve önlemlerini tartışmak, insanların dikkatini çekmek adına bu tür etkinliklerin önemli olduğuna inanıyorum. Üsküdar Belediyesi olarak bu ve buna benzer sosyal projelerle halkımızı daha bilinçlendirme duyarlılığını artırma adına bir takım faaliyetler yapıyoruz. Bu Alzheimera dikkat çekmek istiyoruz. İnsanlar bu konuyu hafife almasınlar. Başına gelince eyvah demenin bir anlamı yok. Varsa tedbiri öncesinden almamız gerekir” dedi.

ALZHEİMER HASTASI OLMA OLASILIĞI ÇOK ARTIYOR

Sempozyumda konuşan Yrd. Doç. Dr. Sevda Sarıkaya, “Son dönemde unutkanlık arttı. Neden arttı. İlk sebep herkesin tahmin ettiği gibi değişen yaşam koşulları her şeye yetişmek durumunda hissetmemiz buna bağlı olarak da zihnimizin buna uyum sağlayamaması ve bilgiyi tutma mekanizmamızın işleyememesi, depresyon gibi hastalıkların artması. Bu hastalıklar ciddi bellek bozukluğuna sebep oluyor. Hayatı boyunca birkaç depresyon atağı geçiren kişinin Alzheimer hastası olma olasılığı çok artıyor. Kapasitemizin çok üstünde olan iş listeleri, insanların her şeye yetişme ve her şeyi kontrol altına alma isteği. Her şeyi yapamayız. Bir şeyleri seçmek ve seçtiklerimizi de iyi yapmak durumundayız. Her şeye yetişmeye çalışmak unutkanlığa neden olacaktır. Alzheimer artıyor ama Alzheimer dışındaki unutkanlıklar da daha çok artıyor. Bunun farkında olmalıyız. Her unutkanlık Alzheimer değildir” diye konuştu.

selyus