Ana Sayfa DIŞ POLİTİKA 11 Aralık 2022

Son dakika: Azerbaycan, Karabağ’da Ermenileri kayıran Rusya’ya nota verdi!

Son dakika haberi: Azerbaycan, Rusya’ya nota verdi. Notaya gerekçe olarak; Rusya’nın Karabağ’da görev yapan Rus barış güçlerinin Ermenilerin Karabağ’daki madenleri yasa dışı şekilde işletmesini engellemek için tedbir almaması gösterildi.

Türkiye gazetesinin haberine göre Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Rus barış güçlerinin Ermenilerin Karabağ’daki madenleri yasa dışı şekilde işletmesini önlemek için herhangi bir önlem almaması nedeniyle Rusya’ya nota verildiğini duyurdu.

ÇAĞRILARA CEVAP VERİLMEDİ

Açıklamada, Rus barış gücünün geçici olarak konuşlandığı Azerbaycan topraklarındaki doğal kaynakların hukuka aykırı şekilde kullanılmasının önlenmesi ve bunun çevre üzerindeki olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılması amacıyla Azerbaycan tarafından birçok kez Rus barış gücü birliği komutanlığına başvurulmasına rağmen Azerbaycan tarafının bu çağrılarına cevap verilmediği kaydedildi.

“BARIŞ GÜCÜ TARAFINDAN HİÇBİR ÖNLEM ALINMADI”

Azerbaycan’ın doğal kaynaklarının yasa dışı bir şekilde sömürülmesini önlemek için barış gücü tarafından hiçbir önlem alınmadığının ifade edildiği açıklamada, özellikle kızılbulak altın ve demirli bakır-molibden yataklarında ekolojik bozulmaların meydana geldiği, kaynakların yasa dışı işletilmesi ve yağmalanmasının gözlemlendiği belirtildi.

AZERBAYCANLI HEYET ENGELLENDİ

Azerbaycan’ın 3 Aralık’tan itibaren ilgili devlet kurumlarının temsilcileri ile Rus barış gücü arasında yapılan müzakereler sonucunda, dün Azerbaycanlı uzmanlar tarafından bölgede çalışma yapılması kararının alındığı ve buna rağmen bölgeyi ziyaret etmeye çalışan Azerbaycan heyetinin Rus barış gücü tarafından engellendiği belirtildi.

EGEMENLİK VE TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ VURGUSU

Yaşanan bu durumla ilgili Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı tarafından Rusya’ya nota verildiği aktarılırken, ziyaretin engellenmesinin veya herhangi bir şart koşulmasının kabul edilemez olduğu, varılan anlaşmaya uyulması gerekildiği ve Azerbaycanlı heyete engelsiz erişimin sağlanması için çağrıda bulunuldu.

Bakanlığın açıklamasında, 10 Kasım 2020’de Azerbaycan-Rusya-Ermenistan arasında imzalanan üçlü bildiri uyarınca Azerbaycan topraklarının bir bölümünde konuşlanmış Rus barış gücü birliğinin tüm faaliyetlerinde Azerbaycan’ın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü sıkı bir şekilde gözetilmesi gerektiğine vurgu yapıldığı da hatırlatıldı.

selyus