Ana Sayfa HUKUK 15 Aralık 2022

Bekir Bozdağ’dan Ekrem İmamoğlu’na verilen hapis cezasına ilişkin açıklama

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı ve üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle 2 yıl 7 ay hapis cezası aldı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesince verilen mahkumiyet kararının istinaf ve temyiz yolunun açık olduğunu söyledi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesinin İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında verdiği mahkumiyet kararına ilişkin açıklamalarda bulundu.

“YARGI BAĞIMSIZDIR”

Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğunu vurgulayan Bozdağ “Yargı yetkisi, Türk milleti adına bağımsız ve tarafsız mahkemeler tarafından kullanılır. Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hakimlere emir ve talimat veremez, genelge gönderemez, tavsiye ve telkinde bulunamaz.” diye konuştu.

“YARGILAMA SÜRECİ AÇIK”

Hakimlerin görevlerinde bağımsız olduğunu, Anayasaya, kanuna ve hukuka uygun, kanaatlerine göre hüküm verdiklerini belirten Bozdağ “İstanbul Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesinin verdiği karar kesinleşmiş, nihai bir karar değil. Bu karara karşı istinaf ve temyiz yolu açık. İlk derece mahkemelerinin verdiği kararlar, hukukumuzun belirlediği yargı mercii tarafından da denetlenmekte. Bu karar da istinaf ve Yargıtay denetimine açık. Yargılama süreci devam ediyor” ifadelerini kullandı. Türkiye gazetesi

selyus