Ana Sayfa İÇ POLİTİKA 12 Ekim 2022

Ahmet Davutoğlu, “başörtüsü” konusu hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ‘randevu’ çağrısı yaptı

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, dün başörtüsü konusu ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenerek, ”Nefsimi bir kez daha ayaklar altına alarak randevu talebinde bulunuyorum” dedi.

Türkiye gazetesinin haberine göre AK Parti’den istifa ederek kendi kurduğu partide siyasete devam etme kararı alan Gelecek Partisi Lideri Ahmet Davutoğlu’ndan dikkat çeken bir çıkış geldi. Eski başbakan dün gerçekleştirdiği basın toplantısında, gündemin sıcak başlıklarından “başörtüsü” konusu hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ‘randevu’ çağrısı yaptı.

”BAŞÖRTÜSÜNÜ TEK BAŞINA GÜNDEME GETİRİN”

Davutoğlu, “Başörtüsü özgürlüğünü Anayasal ve yasal teklifi tek başına ve kendi içinde tutarlı bir şekilde gündeme getiriniz ve en kısa sürede bütün partilerin tam bir mutabakatı içinde TBMM’den geçirmeyi hedefleyiniz. Alevi vatandaşlarımız hakkında teklifi de ayrı Meclis’e getiriniz. Hep birlikte destek verelim. Bu işin öncülüğünü yapma şerefi size ait olsun” ifadelerini kullandı.

”NEFSİMİ BİR KEZ DAHA AYAKLAR ALTINA ALIYORUM”

Açıklamasının devamında Erdoğan’dan randevu talebinde bulunan Davutoğlu, şunları söyledi:

”Nefsimi bir kez daha ayaklar altına alarak, on yıllarca bu sorunun acısını yaşamış onurlu kızlarımız ve kadınlarımız adına sizden bu konuyu ele almak üzere kamuoyuna açık bir şekilde randevu talebinde bulunuyorum. Hiçbir nefsi ve siyasi çıkar hayatımızı vakfettiğimiz değerlerden önemli değildir.

”DEĞERLİ AK PARTİLİ YÖNETİCİLER ÇAĞRIM SİZLER İÇİN DE GEÇERLİ”

Değerli AK Partili yöneticiler sayın cumhurbaşkanına yaptığım çağrı sizler için de geçerlidir. Bu konuşmamı kaleme alırken her biriniz gözümün önünden geçtiniz. Eşlerimizin ve kızlarımızın başörtüsü için omuz omuza mücadele verdiğimiz günleri hatırladım. Son yıllarda yaşadığım derin hayal kırıklıklarını ve ihtilaflarımızı da bir kenara bırakarak geçmişte bu mağduriyeti yaşamış kadınlarımız ve ileride yaşaması muhtemel gelecek nesillerimiz adına sizlerden de istirhamda bulunuyorum. Lütfen sayın cumhurbaşkanına gidiniz ve bu tarihi fırsatı kaçırmamak gerektiğini anlatınız.”

NE OLMUŞTU?

Başörtüsü konusunu yasa ile koruma altına alma çağrısında bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı anayasa değişikliği teklifinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu’na seslenerek “Eğer dürüstsen, samimiysen, temel bir insan hakkı olan başörtüsü meselesini ülkenin gündeminden kati şekilde çıkarmakta kararlıysan, gelin çözümü yasa değil, anayasa düzeyinde sağlayalım” demişti. Türkiye gazetesi

selyus