Ana Sayfa İÇ POLİTİKA 26 Ağustos 2022

AK Parti’nin yüzde 37 bandına çıkmasına İstanbul’daki saha çalışmalarının etkisi

Optimar Araştırma tarafından yapılan son seçim anketinin sonuçları açıklandı. Ankette ilk sırayı yüzde 36.48 ile Cumhurbaşkanı Erdoğan aldı. İkinci sırada Mansur Yavaş yüzde 14.67 oranında oy alırken, Kılıçdaroğlu’nun oy yüzdesi 14.57 oldu. Ayrıca AK Parti’nin oyları Temmuz ayında 31-32 iken 15 Ağustos’ta yüzde 37.2’ye yükselmesinde AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’nın başlattığı ve İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe’nin öncülüğünde başarıyla yürütülen “Yüz Yüze 100 Gün” saha çalışmalarının da 3-4 puan etkisi olduğunu hatırlatalım… Milletvekilleri ile Belediye Başkanlarının İstanbul’da tam saha markajı devam ettiği süre önümüzdeki süreçte bir 3-4 puan daha katkı sağlar partiye. Tabi bir de bu çalışmanın Türkiye genelinde yapıldığında AK Parti eski oy oranına yakın bir yüzdeyi yakalamış olur. 

Haber7.com’un haberine göre anket şirketleri tarafından yapılan araştırmalar hayli ilgi görüyor. Optimar Araştırma da son anketinin sonuçlarını vatandaşlarla paylaştı. Şirket, 12-15 Ağustos’ta Türkiye genelinde vatandaşlara hem hangi partiye hem de hangi adaya oy vereceğini sordu.

Ankette Türkiye geneline “Sizce bugün Türkiye’nin en önemli sorunu nedir?” sorusu soruldu. Anket sonuçlarında yüzde 64 oranla ‘Ekonomi’ yanıtı verildi, ikinci sırada ‘İşsizlik’, üçüncü sırada ise ‘Suriyeliler’ sonucu çıktı.

ZİRVEDE CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN VAR

Anketin Cumhurbaşkanlığı ayağında zirveyi yüzde 36.48’lik oy oranıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aldı. Cumhurbaşkanı’nı sırasıyla yüzde 14.67 ile Mansur Yavaş, yüzde 14.57 ile Kemal Kılıçdaroğlu, yüzde 9.52 ile Selahattin Demirtaş, yüzde 8.30 ile Devlet Bahçeli, yüzde 7.62 ile Meral Akşener, yüzde 3.73 ile de Ekrem İmamoğlu takip etti.

AK PARTİ’NİN OYU YÜZDE 37.2

Ankette siyasi partilerin oy oranlarına da yer verildi. Ankette AK Parti yüzde 37.2 oy alırken, AK Parti’yi sırasıyla yüzde 26 ile CHP, yüzde 10 ile İYİ Parti, yüzde 9.9 ile HDP, yüzde 9.5’le de MHP takip etti.

Ankette diğer partilerin oy oranları ise şu şekilde gerçekleşti:

Yeniden Refah Partisi: Yüzde 1.5

Zafer Partisi yüzde 1.5

DEVA Partisi yüzde 1

Gelecek Partisi yüzde 0.6

Anketin son sorusu ise “Bugün bir yerel seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirdiniz?” oldu. Kararsız ve oy kullanmam diyenlerin analiz dışı bırakıldığı ankette, birinci sırada yüzde 37,2 oranla AK Parti çıktı. İkinci sırada yüzde 26 oranla CHP yer aldı. Kaynak: haber7.com

selyus