Ana Sayfa İÇ POLİTİKA 20 Eylül 2023

CHP PM üyesi Adıgüzel, “Anketlerimiz seçim sonuçlarıyla uyumluydu, Kılıçdaroğlu yönetimi görmezden geldi”

CHP PM üyesi Adıgüzel, Mayıs seçimlerine ilişkin çarpıcı itiraflarda bulundu. Adıgüzel, “Ocakta partinin yaptırdığı anketlerde seçim sonuçlarının başa baş olduğuyla ilgili birçok sonuç vardı. Genelde de bir iki puan geride çıktığını görüyorduk. Ama parti genel merkezi birçok sorgulamaya rağmen bunları görmezden geldi” dedi. CHP’nin seçim öncesi ve 14 Mayıs gecesi yaptığı açıklamalar akıllara geldi.

Mayıs ayında yapılan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerinden mağlubiyetle ayrılan CHP’de sular bir türlü durulmadı.

Seçimin ardından öz hesaplaşma süreci çok sert tartışmalarla başladı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun istifasının istenmesiyle birlikte parti adeta ikiye bölündü.

Bir tarafta mevcut CHP yönetimiyle devam edilmesini isteyenler, diğer yanda ise Kılıçdaroğlu’nun artık koltuğu bırakmasını isteyen değişimciler…

Parti içerisinde yaşanan suçlamalar devam ederken İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener dün yaptığı açıklamada, Kılıçdaroğlu’nun adaylığının kendisine dayatıldığını vurguladı.

Akşener’in sözleri sonrası bugün CHP Parti Meclisi üyesi Onursal Adıgüzel, aday belirlenen dönem ve ilk tur seçiminin gecesinde yaşananlarla ilgili çarpıcı itiraflarda bulundu.

“CHP’NİN ANKETLERİ SEÇİM SONUÇLARIYLA UYUMLU”

Adıgüzel, seçim öncesi sık sık anketlerin açık ara farkla kazanacaklarını gösterdiğini söyleyen ana muhalefet yönetiminin tam tersine CHP’nin elindeki anketler ve seçim sonuçlarının birbirleriyle uyumlu olduğunu söyledi.

Asıl tartışılması gereken sistem yerine aday belirleme süreci olduğunu ifade eden Adıgüzel, “Ocak ayında yapılan anketler Cumhuriyet Halk Partisi arşivlerinde vardır. Keşke bir çıkarsalar da ocak ayında yapılan anketler ile seçim sonuçları arasındaki uyuşmayı bir görseler” dedi.

İlk tur sonuçlarının ardından Kılıçdaroğlu tarafından CHP Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevinden alınan Onursal Adıgüzel konuyla ilgili şunları söyledi:

“ADAY BELİRLEME SÜRECİ TAM TARŞILAMADI”

“Aynı sistem, aynı hızla çalışmış, aynı sonucu vermiş. Ama birinde başarı var. Kimse sistem falan tartışmıyor. Asıl tartışmamız gereken yer tekrar altını çizmek isterim, sistem meselesi falan değil. Asıl tartışmamız gereken yer, ilk gününden bu yana aday belirleme süreçlerimiz. Aday belirleme süreçlerini biz ne kadar sağlıklı yönettik? Bugün diyorlar ki “Biz anketlere inanmıyoruz.” Böyle yorumlar dinliyoruz. Ben de şunu söylemek isterim, MYK üyesiydim. Ocak ayında yapılan anketler Cumhuriyet Halk Partisi arşivlerinde vardır. Keşke bir çıkarsalar da ocak ayında yapılan anketler ile seçim sonuçları arasındaki uyuşmayı bir görsünler. Ama depremden sonra Türkiye başka bir sürece girdi ve bu konular hiç tartışılmaz oldu. Yani aday belirleme süreci de tam tartışılmadı.”

“GENEL MERKEZ GÖRMEZDEN GELDİ”

Sözlerine devam eden Adıgüzel, ocak ayında yapılan anketlerde seçim sonuçlarının başa baş olduğuyla ilgili bir sonuca ulaştıklarını bildirdi.

CHP Genel Merkezi’nin bu sonuçları görmezden geldiğini vurgulayan Adıgüzel, “Mesela ocak ayında yapılan anketlerde, Cumhuriyet Halk Partisi’nin de abone olduğu birçok anket firmasının ve bize gelen bireysel anketlerde, partinin yaptığı anketlerde aslında seçim sonuçlarının başa baş olduğuyla ilgili birçok sonuç vardı. Ama parti genel merkezi birçok sorgulamaya rağmen bunları görmezden geldi. dedi.

“GÜNAH KEÇİSİ ARIYORLAR”

Sözlerini sürdüren Adıgüzel, “Bugün bakıyorum günah keçisi aranıyor. Hedef alınacak insanlar aranıyor. İşte aklama çalışmaları sürüyor. O vardı, bu yoktu. Bu mesele böyle bir mesele değil. “İçeride kel Ali vardı, kör Ali vardı, yok sen oradaydın, ben buradaydım…” Hepimiz oradaydık. Bütün süreçleri de biliyoruz. Birilerini günah keçisi ilan ederek bunların üstünü kimse kapatamaz, kendilerine aklayamazlar.” ifadelerini kullandı.

Adıgüzel, yine yaptırılan anketlerde Kılıçdaroğlu’nun birkaç puan önde veya geride çıktığını gördükleri birçok çalışma olduğunu söyledi.

“GENELDE 2 PUAN GERİDE ÇIKIYORDUK”

“Genelde de bir iki puan geride çıktığını görüyorduk. Seçim sonuçları da maalesef çok üzülerek söylüyorum, bir iki puan geride tamamlandı.” diyen Adıgüzel sözlerini şöyle noktaladı.

“Herkes oradaydı ve süreci gördü. Kimileri itiraz etti, çok güçlü itirazlarda bulundu. Ama bugün küçük bir araştırma yapın, ocak ayına dair Türkiye’deki anketlere bakın. Sonra da seçim sonuçlarıyla bir karşılaştırın ne demek istediğimi çok net bir şekilde anlayacaksınız. Aslında seçim sonuçlarına çok yakın olan, sayın genel başkanımız adaylaştığında bir iki puan önde çıktı ya da bir iki puan geride çıktığını gördüğümüz birçok anket var. Genelde de bir iki puan geride çıktığını görüyorduk. Seçim sonuçları da maalesef çok üzülerek söylüyorum, bir iki puan geride tamamlandı.”

selyus