Ana Sayfa İÇ POLİTİKA 15 Şubat 2024

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Danıştay’ın FETÖ’den ihraç edilen 450 hakim ve savcının göreve iade kararına tepki gösterdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Danıştay’ın FETÖ’den ihraç edilen 450 hakim ve savcının göreve iade kararına tepki gösterdi. “Bu karara sessiz kalmamız mümkün değil” diyen Erdoğan, Anayasa Mahkemesi’nin kararlarını da işaret etti. Erdoğan, “Bu işin takipçisi olacağız” mesajı verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve 12 yıl sonra gerçekleşen Mısır ziyareti dönüşü, uçakta gazetecilerin sorularını cevapladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sorulan sorulardan biri ise Danıştay 5. Dairesi’nin Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile iltisak ve irtibatlı olduğu gerekçesiyle ihraç edilen 450 hakim ve savcının göreve iade kararı üzerineydi.

Erdoğan’a Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) karara itirazının değerlendirmeye alınmaması ve gelen tepkiler soruldu.

“FETÖ denen bu şer şebekesinin, terör yapılanmasının belini kırdık. FETÖ bataklığını kuruttuk ancak sinekleri temizleme işimiz daha devam ediyor” diyen Erdoğan, FETÖ’nün ‘iç yüzünü anlatmaya, onlarla her alanda mücadele etmeye’ devam edeceklerini belirtti. Erdoğan, mücadelelerinin bitmediğinin altını çizerek, “Son kukla da Türkiye’ye zarar veremez hale getirilene kadar devam edeceğiz. Yüzlerindeki değişik maskeleri yırtıp atıyoruz ve bunlar böylece meydana çıkıyor. Her kılığa giren bu iradesiz şarlatanların ensesinde olacağız” ifadelerini kullandı.

‘BU KARARA SESSİZ KALMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL’

Danıştay’ın 450 hakimin göreve iade kararını değerlendiren Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Danıştay’ın aldığı bu karara da sessiz kalmamız mümkün değil. Nasıl ki Anayasa Mahkemesi’nin aldığı bazı garip kararlarda Cumhur İttifakı olarak tepkisiz kalmıyorsak, bunda da sessiz kalamayız. Ayrıca Anayasa Mahkemesi’nin almış olduğu bu kararları hazmedemiyorum.

‘BİZİ CİDDİ MANADA RAHATSIZ EDİYOR’

Danıştay zaman zaman yapıyor, bu tür kararlarla bizi rahatsız ediyor ama Anayasa Mahkemesi’nin sık sık bu tür kararları alması bizi ciddi manada rahatsız ediyor. Mesela Anayasa Mahkemesi bir de BTK’yla ilgili bir karar almış. Hani bunun neresinden gireceksin? Nasıl böyle bir karar alınır? Biz de bu işin üzerine üzerine giriyoruz, gideceğiz. Danıştay’da da bu işin yine aynı şekilde takipçisi olacağız.”

NE OLMUŞTU?

Danıştay 5. Dairesi FETÖ’den ihraç edilen 450 yargı mensubu hakkında göreve iade kararı vermişti. Danıştay, bu karara gerekçe olarak ise, belge ve bilgilerin irtibat ve iltisak için yeterli olmadığını göstermişti.

Göreve iade kararı sonrası “Danıştay 5. Dairesinin, FETÖ’ye irtibat ve iltisakları gerekçesiyle meslekten ihraç edilen 400’den fazla hakim ve savcı hakkında göreve iade kararı verdiği, Hakimler ve Savcılar Kurulunun (HSK) itirazının Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunda henüz gündeme alınmadığı” yönünde haberler ortaya çıkmıştı.

Bu haberler üzerine Danıştay Başkanlığı’ndan açıklama gelmişti.

Açıklamada, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından yapılan yasal düzenlemelerle, terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut irtibatı olduğu değerlendirilen hakim ve savcılar hakkında HSK Genel Kurulunca meslekten çıkarma kararları verildiği hatırlatılmıştı.

685 sayılı Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu Kurulması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile bu kararlara karşı yargı yoluna başvuru imkanı getirildiği hatırlatılan açıklamada, bunun ardından ihraç kararlarının iptali istemiyle Danıştay’da dava açılmaya başlandığı anlatılmıştı.

Yargı yoluna başvuru imkanının getirildiği 2017’den bugüne kadar Danıştay 5. Dairesinde, 5 bin 112 dava açıldığı bildirilen açıklamada, daire tarafından yıllara sari şekilde verilen kararlara karşı Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu nezdinde temyiz başvurusunda bulunulabildiği kaydedilmişti.

Bu kapsamda, Danıştay 5. Dairesince yıllara sari olarak 3 bin 799 davanın reddine, 435 davada ise işlemin iptaline karar verildiği, bu kararlarla ilgili 2019 ve müteakip yıllarda Danıştay İdari Dava Daireleri Kuruluna 4 bin 234 temyiz başvurusunda bulunulduğu belirtilen açıklamada, “İptale ilişkin kararların, 13 Aralık 2021’den itibaren İdari Dava Daireleri Kuruluna peyderpey intikal ettiği görülmektedir. Temyiz başvurularının 3 bin 448’i Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından karara bağlanmış durumdadır” bilgisi verilmişti. Kaynak: turkiyegazetesi.com.tr

selyus