Ana Sayfa DIŞ POLİTİKA, İÇ POLİTİKA 25 Ekim 2021

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın azarladığı büyükelçilerden geri vites!

Osman Kavala’nın serbest bırakılmasına dair çağrıda bulunan 10 ülkenin 8’inden geri adım açıklaması geldi. Yapılan açıklamaların ardından Cumhurbaşkanlığı’ndan da ilk açıklama geldi. Yapılan açıklamada Büyükelçilerin tutumunun Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından olumlu karşılandığı belirtildi.

ABD’nin ve bazı ülke büyükelçiliklerinin Osman Kavala’yla ilgili açıklamalarından geri atması Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından olumlu karşılandı.

CUMHURBAŞKANI TARAFINDAN OLUMLU KARŞILANDI

ABD’nin ve bazı ülkelerin Ankara büyükelçiliklerinin Viyana Sözleşmesinin 41. maddesine ilişkin yaptıkları açıklamayı olumlu karşılayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkem ve milletim adına koyduğumuz tavır bu sorumlu ve samimi duruşun temahülüdür. Bizim amacımız kriz çıkarmak değil, Türkiye’nin onurunu, gururunu haysiyetini korumaktır. Bugün büyükelçiliklerden yapılan açıklamayla yanlışlıklarından geri dönülmüştür. Bu elçilerin artık daha dikkatli olacağına inanıyoruz. Ülkemizin bağımsızlığına saygı duymayan hiç kimsenin sıfatı ne olursa olsun, bu ülkede barınamayacağını da ayrıca ifade etmek istiyorum.”

“41’İNCİ MADDESİNE RİAYET ETMEYİ TEYİT EDER”

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “ABD, 18 Ekim tarihli açıklamaya ilişkin bazı sorunların yöneltilmesi vesilesiyle, Diplomatik İlişkiler Hakkındaki Viyana Sözleşmesi’nin 41. maddesine riayet etmeyi teyit eder.” ifadesini kullanmıştı.

TEK TEK PAYLAŞTILAR

Sözleşmeye ilişkin aynı ifadeleri Kanada, Finlandiya, Danimarka, Hollanda, İsveç, Norveç ve Yeni Zelanda’nın Ankara büyükelçilikleri de resmi hesaplarından paylaşmış ya da retweet etmişti. Türkiye gazetesi

selyus