Ana Sayfa İÇ POLİTİKA 31 Ağustos 2023

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beykoz’dan “Vira Bismillah” dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beykoz’da düzenlenen 2023-2024 su ürünleri Av Sezonu açılış programına katıldı. Erdoğan, burada yaptığı konuşmasında “Sevgili İstanbullular, değerli Beykozlular aziz kardeşlerim sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Günün bu saatinde sizleri Beykoz’da kardeşlik içerisinde görmek beni gerçekten mutlu etti. 4,5 aylık hasret bugün sona eriyor. Karadeniz, Marmara ve Ege’de gırgır ve trol yöntemiyle balıkçılarımızın ağları mavi sularla buluşuyor. Sezon bereketli geçsin. Balıkçılık sektörü 250 bin vatandaşımıza istihdam sağlıyor. Balıkçılık sektörüne sağladığımız destekleri en iyi sizler biliyorsunuz. 2004’ten beri ÖTV’siz yakıt veriyoruz. Toplamda 15,6 milyar lira ÖTV’siz yakıt desteğinde bulunduk. Su ürünleri avcılarına ve üreticilerine indirimli kredi sağlıyoruz. Sektörümüzü 2002’den beri 23,2 milyar liralık sübvansiyonlu krediyle destekledik. Küçük ölçekli kıyı balıkçılarımızı da unutmadık. 12 metreden küçük gemisi olan 14 binden fazla kıyı balıkçılarımıza da sahip çıkıyoruz. Bugüne kadar 313 milyon lira kıyı balıkçımıza ödeme yaptık. Depremzede balıkçılarımızı terk etmedik. Deprem bölgesinde yaşayan ve gelir kaybı yaşayan balıkçılarımıza destek veriyoruz. Yarın itibariyle 3 bin 500 ila 60 bin lira arasında desteği depremzede balıkçılarımızın hesabına yatırıyoruz. Afet bölgesi ilan edilen illerde zayi olan balık yumurtaları yavru, porsiyonluk ve anaç balıkları için 2 ay içerisinde destekleme ödemelerini gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

“TÜRK SOMONU İHRACATINDA HEDEF 400 MİLYON DOLAR”

Üç tarafı denizlerle kaplı bir ülkede olduğunuzu hatırlatan Erdoğan, “Deniz ve su ürünleri her yıl hedef büyüterek devam ediyoruz. 2023 hedefimiz 1 milyar dolardı. 4 yıl önce bu rakama ulaşmayı başardık. 100’den fazla ülkeye ihracat yapan sektörümüz 1,7 milyar doları ülke ekonomisine kazandırdı. Türk somonu ile Ege ve Akdeniz’de yetiştirilen çuprayı dünyada marka haline getirdik. Geçen yıl 312 milyon dolar olan Türk somonu ihracatını inşallah bu sene 400 milyon dolara ulaştıracağız. Balıkçılarımız dünyaya açılıyor. Başta Moritanya olmak üzere Afrika ülkelerinde 50 balıkçı gemimiz binden fazla tayfa ile balıkçılık yapıyor. Balıkçılarımız 600 bin ton balığı okyanuslarda avlıyor. Hem yerel halka istihdam sağlıyorlar hem de ülkemizde milyonlarca dolar kazandırıyorlar” diye konuştu.

“O DÖNEMDE İBB’Yİ KAYIP VERDİK, BULAMADIK”

“Biz denizlerimize ne kadar sahip çıkarsak denizler de bize sahip çıkar” diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

“Denizlere ne kadar ihtimam gösterirsek denizlerimiz de balıklarıyla bize hizmet eder. Müsilaj bizlere bu meselenin savsaklanmaması gerektiğini çok net göstermiştir. Av araçları kullanamaz hale gelmiş ve balıkçılarımız Marmara’da av yapamamıştı. Müsilajın süratle temizlenmesi için çok yönlü çalışmalar başlattık. O dönemde İBB’yi maalesef kayıp verdik, bulamadık. Marmara’nın üzerindeki müsilajı kısa sürede biz temizledik. Tıpkı Haliç’i temizlediğimiz gibi. Müsilaj Araştırma Komisyonu kurduk. Balıkçılık ve su ürünleri sektöründeki sorunları çözmek için Meclis Araştırma Komisyonu çalışmalarını sürdürüyor. Balıkçılık sezonumuzun hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum. Tarım ve Orman Bakanlığı ile Beykoz Belediyemize teşekkür ediyorum.”

Beykoz’da düzenlenen 2023-2024 su ürünleri Av Sezonu açılış programına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, bakanlar, milletvekilleri, İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe ve Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın eşlik etti.

selyus