Ana Sayfa İÇ POLİTİKA 6 Mayıs 2024

Erdoğan, “Partide değişim, bizim belirlediğimiz takvim ve şartlarda olacak”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine ve partideki değişim tartışmalarına noktayı koydu: “Yönlendirmelerle adım atmayacağız. Değişim, bizim belirlediğimiz takvim ve şartlarda olacak. Problemlerin çözümü için teşhisi doğru yapmalıyız.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim sonuçlarına ilişkin yapılan istişare toplantılarında, kamuoyunda gündeme gelen değişim tartışmalarını değerlendirdi. Edinilen bilgilere göre, Erdoğan, hem seçim sonuçları hem de AK Parti’deki değişime yönelik şu mesajı verdi:

“PARTİNİN GELECEĞİ ÖNEMLİ”

Bu dava ve partimizin geleceği, ben dâhil hepimizin geleceğinden daha önemlidir. Hiçbirimiz kendi geleceğimizi partinin geleceğinin önünde tutamayız. Milletin beklentileri neyse ona göre hareket edeceğiz. Şu anda, seçim sonuçlarına ilişkin birçok tartışma yapılıyor.

“FİTNE, FESATA İZİN VERMEYİZ”

Değişim beklentileri de var. Ama bir değişim yapacaksak, bu değişim bizim belirlediğimiz şartlarda ve takvimde olacak. Birilerinin yönlendirmesine göre hareket etmeyeceğiz. Bu tartışmalar yapılırken, tefrikaya düşmeyeceğiz. Aramıza fitne ve fesat sokmayacağız. Hepimiz bu davanın mensuplarıyız. Medya üzerinden konuşup, birbirinizi suçlar nitelikte davranmayın.

“TEŞHİS TEDAVİNİN YARISIDIR”

Seçim sonuçları, bir anlamda, biriken problemlerin gün yüzüne çıkmasıdır. Bu problemleri çözmek için teşhisi doğru yapmalıyız. ‘Teşhis, tedavinin yarısıdır’ ilkesi ile hareket edeceğiz. Tespitlerimizi de buna göre yapacağız. Hassas ve titiz davranacağız.

“BIRAKIN KONUŞSUNLAR”

Kamuoyunda, son dönemde oluşan, AK Partili milletvekillerinin ve parti yönetiminin yeterince konuşmadıkları ve etkin olmadıklarına yönelik eleştiriler Cumhurbaşkanı’nın da gündemine geldi.

Grup yöneticileri, Meclis’teki yasa görüşmelerinde muhalefetin engellemeleri nedeniyle sıkıntı yaşandığını, AK Parti milletvekillerinin söz alması durumunda, görüşmelerin daha da uzayacağı ve zaman kaybedileceğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise grup başkan vekilleri ile yaptığı toplantıda “Gerektiği yerde arkadaşlar çıksın, konuşsun. Herkes derdini anlatsın. Yasa çıkmıyorsa ya da görüşmeler uzuyorsa uzasın. Arkadaşlara konuşma imkânı verin” uyarısında bulundu. Kaynak: Yücel Kayaoğlu / Türkiye gazetesi

selyus