Ana Sayfa İÇ POLİTİKA 29 Ağustos 2021

Kemal Kılıçdaroğlu’nun KHK’lılara verdiği söze yargıdan tepki geldi

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, terörle iltisaklı diye ihraç edilenlere iade sözü verdi. Yargı mensupları, “Bu çıkış FETÖ ile mücadeleyi baltalar” dedi. Bazı yargı mensupları Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları için “FETÖ ile mücadeleyi akamete uğratacak bir çıkış” olarak değerlendirdiler.

Çorum’da “Kanaat Önderleri Buluşması”nda konuşan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “O Kanun Hükmünde Kararnameler ile görevden alınan, işine son verilen, ekmeği elinden alınan herkesi göreve iade edeceğim. Yeter ki teröre bulaşmasın” şeklinde konuştu. Kılıçdaroğlu “Haksızlığa hukuksuzluğa birisi uğrarsa beraber sahip çıkmak zorundayız. Mesleği bulunduğu konum ne olursa olsun haksızlığa uğradıysa o haksızlık karşısında ortak ses çıkarmak zorundayız. O zaman bir siyaset kurumu olarak görevimizi yapmış oluruz” şeklinde konuştu.

FETÖ İLE MÜCADELEDE MUĞLAK DİL

Kılıçdaroğlu’nun bu açıklamaları, bazı yargı mensuplarınca “FETÖ ile mücadeleyi akamete uğratacak bir çıkış” olarak değerlendirildi. Siyasetin FETÖ ile mücadelede muğlak bir dil kullandığının altını çizen yargı mensupları, şöyle konuştu: “Bu söylemlerin gelecekte iki türlü sonucu olacaktır. Birincisi FETÖ ile mücadele biter. İkincisi, bu mücadelede hatalı ihracı olanlar ‘ilerde siyaset kurumu zaten bunu çözecek’ beklentisi içine girer. Hâkimler de ‘Ben risk almayayım, elimi taşın altına koymayayım” dediler. Türkiye gazetesi

selyus