Ana Sayfa İÇ POLİTİKA 21 Nisan 2024

Murat Aydın, borç algısı yapan CHP’li Beykoz Belediye Başkanı Alaattin Köseler’i yalanladı

Önceki Dönem Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, Beykoz Belediye Başkanı Alaattin Köseler’in 3 milyar borç açıklamasını yalanladı ve “2 milyar lira mı harcadınız?” diye sordu. belediyenin 800 milyon civarında olan borcu yapılan taahhüt işleri sebebiyle hakedişlerle oluştuğunu belirten Aydın, ““Doğru” kullanıldığı sürece Beykoz Belediyesi’nin gelecek 10 yıllarını garanti altına alacak varlık fazlasıyla mevcuttur. Doğru kullanılıp kullanılmayacağını zaman gösterecektir. Ancak bu algı oyunları aksini işaret etmektedir.”

Beykoz Olay Gazetesinin haberine göre önceki dönem Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, belediyenin borcunun yaklaşık 3 milyar lira olacağını söyleyen Beykoz Belediye Başkanı Alaattin Köseler’i kalem kalem borç açıklaması yaparak yalanladı.

Murat Aydın, “Beykoz Belediyesi’nin 3 milyar borcu yoktur, eğer devraldığınız günden itibaren 2 milyar lira harcamadıysanız” dedi.

Beykoz Belediyesi’nin mali durumuna ilişkin net bilgiyi açıklamak istediğini söyleyen Aydın, “Beykoz Belediyesi 3 milyar 980 milyon liralık bütçesi, 2 binden fazla çalışanı, tüm Türkiye’ye örnek olmuş tesisleriyle Beykozlulara ve İstanbullulara hizmet veren büyük bir kurumsal yapıdır. Devir teslim yaptığımız hafta itibariyle 300 milyon TL’si kendi şirketine olmak üzere yaklaşık 1,1 milyar lira borç ile devredilmiştir” diye konuştu.

ŞİMDİDEN BAHANE ÜRETMENİN BİR GÖSTERGESİ

Belediye iştiraki BEYYAP’ın hiç borcu olmadığını, BEYTAŞ’ın sadece kamuya borçlu olduğunu ve bu borçtan fazlasını Beykoz Belediyesinden alacaklı olduğunu açıklayan Aydın, “Toplamda kamuya ait olanlar dışında belediyenin 800 milyon civarında olan borcu yapılan taahhüt işleri sebebiyle hakedişlerle oluşmaktadır. Ödeme günü itibariyle devir teslimden sonra ödenecek olan maaşlar, seçim haftası sebebiyle sıkıntı yaşanmaması için devir teslimden önce maaş hesaplarının bulunduğu bankaya yatırılmıştır. Gelecekte oluşacak maaş yükünü bugünün borcuymuş gibi göstermek geleceğe yönelik şimdiden bahane üretmenin bir göstergesi midir?” şeklinde konuştu.

“BEYKOZ BELEDİYESİ’NİN GELECEK 10 YILLARINI GARANTİ ALTINA ALACAK VARLIK FAZLASIYLA MEVCUTTUR”

Beykoz Belediyesi’nin tahakkuku oluşmuş 1,3 milyar liralık 2B alacağı olduğunu, 500 milyon civarında da imar, ruhsat ve iskân harcı alacağı bulunduğunu kaydeden Murat Aydın, şunları dile getirdi:

“Kamu borçlarının nakit ödenmesi yerine ilgili kurumlarla mahsuplaşılabilmesi amacıyla ilk defa imar planı yapılan ve vatandaş tarafından terki belediyeye hibe olarak yapılmış, tapusu belediyemize geçmiş yaklaşık 80 taşınmaz bulunmaktadır. Değeri SPK lisanslı firmalar tarafından 580 milyon TL olarak tespit edilmiş olan bu varlıklar mevcut kamu borcundan daha fazlasıdır. Ayrıca yeni yönetime üzerinde bulunan kullanıcılarına satışı beklenen hisseli 789 bin m2, tam hisseli yaklaşık 500 bin m2 tapulu taşınmaz bırakılmıştır. “Doğru” kullanıldığı sürece Beykoz Belediyesi’nin gelecek 10 yıllarını garanti altına alacak varlık fazlasıyla mevcuttur. Doğru kullanılıp kullanılmayacağını zaman gösterecektir. Ancak bu algı oyunları aksini işaret etmektedir. İnşallah biz yanılırız.” Kaynak: Eda Keskir / Beykoz Olay Gazetesi

selyus