Ana Sayfa İÇ POLİTİKA 17 Nisan 2019

Nefesler tutuldu, dikkatler YSK’ya çevrildi!

AK Parti, İstanbul genelinde Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptali ve yenilenmesi talepli olağanüstü itiraz hakkını kullandı. Şimdi Gözler Yüksek Seçim Kurulu’nda…

Anadolu Ajansı’nın haberine göre YSK’nin bu başvuruyu İstanbul il birleştirme tutanaklarının hazırlanması ve İstanbul sonuçlarının ortaya çıkmasının ardından ele alması bekleniyor. YSK, AK Parti’nin daha önce yaptığı Büyükçekmece’deki seçim sonuçlarına ilişkin itirazı da bu başvuruyla birlikte görüşecek.

MAZBATA, İTİRAZIN DURUMUNA GÖRE BELLİ OLACAK

İstanbul İl Seçim Kurulu, tutanakların tamamlanmasının ardından AK Parti’nin talebini kabul etmeyip, en çok oy alan adaya mazbatasını verecek veya olağanüstü itirazı kabul edecek ve mazbatayı vermeyecek. Bu yönde daha önce verilmiş örnek bir karar bulunmuyor.

YSK NEYE GÖRE NASIL KARAR VERECEK?

İlgili yasa hükümleri ve YSK’nin içtihatlarına göre, seçimlerin yenilenmesi kararı verilebilmesi için iddiaların somut verilerle ortada olması ve bu şekilde oy kullanan seçmen sayısının sonucu etkilemesi gerekiyor.

Bu nedenle YSK’nin AK Parti’nin verdiği 44 sayfalık dilekçe ve üç bavul içindeki delillerinin somut veri olup olmadığını, somut veri kabul edilmesi halinde sonuca etkili olup olmadığını irdelemesi bekleniyor.

YSK’nin AK Parti’nin itirazların yerinde görmeyip reddetmesi ihtimali de bulunurken, bu iddiaları somut delil kabul edip sonuca etkili olduğuna karar verirse İstanbul Büyükşehir Belediye seçimlerinin iptaline ve yenilenmesine karar verebilecek.

Bu durumda, İstanbul’da en çok oy alan adaya mazbatası bu süreçte verilse bile seçimin iptal edilmesi ve yenilenmesine karar verilmesi halinde mazbata iptal edilecek.

SEÇİMİN İPTAL EDİLİRSE NE OLUR?

YSK, 31 Mart seçiminin ardından Keskin’de seçimin yenilenmesi kararı alındığından en çok oy alan adaya verilen mazbatanın da iptaline karar verdi.

Daha önce de 2014 belediye seçimlerinde seçimin yenilenmesine karar verilen Yalova’da da bu örnek yaşandı. YSK tarafından Yalova’da belediye başkanlığı seçiminin iptal edilmesi ve seçimin yenilenmesi kararı verilmesi nedeniyle en çok oy alan adaya verilen belediye başkanlığı mazbatası yasa gereği düşürülmüş, Belediye Meclisince vekaleten başkanvekili seçilmişti.

YSK’NIN SEÇİMİ İPTAL ETTİĞİ YERLER!

YSK, son seçimde şu ana kadar kısıtlı seçmenin oy kullanması ve bu sayının sonuca etkili olması nedeniyle 3 ilçede yeniden seçim kararı aldı. Artvin’in Yusufeli, Denizli’nin Honaz ve Kırıkkale’nin Keskin ilçelerinde 2 Haziran’da yeniden seçim yapılacak.

Daha önceki seçimlerde de itirazlar üzerine seçimin yenilenmesi kararları alınmıştı.

YSK, 2014 yerel seçimlerinde, oy kullanma yeterliliği olmayan (kısıtlı) seçmenlerin oy kullanması ve aradaki farkın bu seçmenlerden az olması sebebiyle aralarında Yalova ve Ağrı’nın da olduğu 13 yerde seçimin yenilenmesine karar vermişti.

YSK, 2009’daki yerel seçimlerin ardından, çeşitli nedenlerle 30 belediye başkanlığı ile 11 beldede belediye meclisi üyeliğine ilişkin seçimlerin yenilenmesini kararlaştırmıştı.

Türkiye’de 2004’te yapılan yerel seçiminde de iptaller oldu. YSK, 2004’te yapılan yerel seçimlerin ardından da 3 ilçe ile 12 beldenin belediye başkanlığı seçimlerinin iptaline karar vermişti.

OLASI SEÇİM HAZİRAN’IN SONUNA SARKABALİR!

YSK’nin 29 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımlanan kararında, 31 Mart 2019 Pazar günü yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nin bazı yerlerde iptal edilmesi halinde, yenileme seçimlerinin 2 Haziran Pazar günü yapılmasına karar verildi.

Karara göre, yeniden yapılması gereken seçimler, bu seçimin tekrarı ve seçimin devamı niteliğinde olduğu için sadece oy verme işlemleri tekrarlanacak.

PARTİLERİN SEÇİME AYNI ADAYLA GİRME ZORUNLULUĞU VAR MI?

31 Mart 2019’da yapılan seçime katılan siyasi partiler bu seçime de katılabilecek. Siyasi partiler yeniden aday tespiti yapamayacak ancak ölüm, istifa gibi nedenlerle meydana gelecek boşalmalar ilgili seçim kurullarının belirleyeceği tarihe kadar doldurulabilecek.

Birleşik oy pusulalarının basımında 31 Mart 2019’da yapılan seçim için uygulanan esaslar aynen uygulanacak.

SEÇMEN LİSTELERİ BU SEÇİM İÇİN DE GEÇERLİ OLACAK MI?

31 Mart 2019’da yapılan seçimler için güncelleştirilmiş ve kesinleşmiş sandık seçmen listeleri yeni bir güncelleştirme yapılmaksızın bu seçimlerde de kullanılacak. Bu seçimlerle ilgili seçim takvimi, seçimi yönetecek olan ilçe seçim kurullarınca hazırlanarak uygulanacak. AA

selyus