Ana Sayfa İÇ POLİTİKA 17 Ocak 2024

YSK, partilerin aday müracaatları ile ilgili detayları ve son günü açıkladı

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) yerel seçimlerle ilgili aday listelerine ilişkin kararları Resmî Gazete’de yayımlandı. Partiler ve adayların en geç 20 Şubat saat 17.00’ye kadar evraklarını ilgili seçim kurullarına teslim etmesi zorunlu olacak.

Adayların seçilme yeterliliği incelemesi sonucunda, eksik belgelerin tamamlanması için yapılan bildirim üzerine siyasi partilerce belirlenen süre içinde eksik belgelerin tamamlanmaması hâlinde o seçim yeri için partiler eksik listeyle seçime katılabilecek. Seçilme yeterliliğiyle ilgili eksik belgeleri belirlenen sürede tamamlamayan bağımsız adaylar seçime katılamayacak. Bağımsız adaylar, adaylıktan vazgeçmeleri hâlinde emaneten yatırdıkları paraları iade alamayacak.

YSK’nin kararına göre, adaylıktan istifalar, büyükşehir belediye başkanlığı için il seçim, diğer seçim türleri için ise ilçe seçim kurullarına kimlik tespiti yapıldıktan sonra doğrudan yapılabilecek. Adaylar, ilgili seçim kurullarına iletilmek üzere il ve ilçe seçim kurulu başkanlıklarına aynı usulle başvuru yapılabilecek, istifa, il ve ilçe seçim kurullarına noter vasıtasıyla da gönderilebilecek. Siyasi partiler, verdikleri aday listelerinden istifalar olması hâlinde bunu tamamlayabilecek. Seçim takvimi kapsamında aday listelerinin kesinleştiği 3 Mart’tan sonra ölüm veya istifa nedeniyle aday listelerinde oluşacak eksiklikler ise tamamlanamayacak. Ancak bu kişilerin seçilmeleri hâlinde yerlerine kendilerinden sonra gelenler seçilmiş sayılacak. Kaynak: turkiyegazetesi.com.tr

selyus