Ana Sayfa HUKUK, İÇ POLİTİKA 23 Nisan 2019

YSK’dan her an ara karar bekleniyor!

AK Parti’nin Yüksek Seçim Kurulu Temsilcisi Recep Özel, “Bundan sonra kurul üyelerimiz bir ara karar alabilirler. Ara kararla bizim talep etmiş olduğumuz bilgileri, belgeleri ilçe seçim kurullarından, gerekirse savcılıktan istenebilecek. Göstermiş olduğumuz delillerimizi adreslerinden istenmesi noktasında, kurulun ara karar vermesini beklediğimiz bir süreci yaşayacağız diyebiliriz.” dedi.

31 Mart Mahalli İdareler Seçimi’ne ilişkin Yüksek Seçim Kurulu’na yapılacak olağan itiraz süreci sona ermişti. AK Parti ve MHP, özellikle İstanbul için olağanüstü itiraz sürecinde dilekçelerini YSK’ya sunmuştu. AK Parti, itiraz dilekçesinde oy sayım ve döküm cetvellerinin mühürsüz olduğunu, oy kaydırmaları yapıldığını, kayıp oy pusulalarının bulunduğunu, kısıtlı seçmenlerin oy kullandığını, sandık kurullarının oluşumunda usulsüzlük yapıldığını iddia etmişti. AK Parti, İstanbul’da seçimin iptali noktasında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kamudan ihraç edilen seçmenlerin bulunduğu listeyi içerir ek dilekçeyi de YSK’ya iletmişti. YSK Başkanı Sadi Güven önderliğinde kurul üyeleri toplanarak itirazı bugünkü toplantıda gündeme aldı. AK Parti’nin YSK Temsilcisi Recep Özel’in iddialara ilişkin kurula sunum gerçekleştirdiği toplantı sona erdi. YSK, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Büyükçekmece seçimlerinin iptaline ilişkin talebi yarın görüşmeye devam edecek.

20 KLASÖR EVRAKIN İÇERİSİNDEKİ TEK TEK KURUL ÜYELERİNE GÖSTERİLDİ

AK Parti’nin YSK Temsilcisi Recep Özel, kurul çıkışında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Özel, “Toplantı süreci içerisinde bizim olağanüstü itiraz dilekçemiz vardı. Onun arkasından ek dilekçemiz vardı. Bunlar üzerinde bir görüşme sürecine başlamış olduk. Bugün bizim ilk defa sunmuş olduğumuz dilekçelerimiz tüm kurul üyelerine okundu daha sonra ben 2,5 saate yakın sunum da bulundum. Sunum içeriği dilekçemizin kısa bir özeti ve dilekçemizin içerisinde bulunan olaylar iddialar ayrıca dilekçemizin ekinde bulunan bütün belgeleri, bilgileri, 20 klasör evrakın içerisindeki tek tek kurul üyelerine gösterilerek, içi boş deliller olmadığı, kararın sonucu etkileyici belgeler bilgiler olduğunu ifade etmiş olduk. Hukuki görüşler elimizde vardı onları kurul üyelerine paylaştık. Süreci bu şekilde kendi açımızdan bitirdikten sonra diğer partilerin temsilcilerine de birer bizim diyeceklerimize karşı bir cevap hakkı verildi. Kurul üyeleri toptan bir değerlendirme usul hakkında bir karar vermek, ara kararlar hakkında nasıl bir işlem yapılacağı konusunda da bir gün sonra toplanmak üzere toplantıyı erteledik.” diye konuştu.

“YSK’NIN ARA KARAR VERECEĞİ BİR SÜRECİ YAŞAYABİLİRİZ”

CHP’nin 2014 yılındaki yerel seçimlere ilişkin itirazlarını hatırlatan Özel, “2014 yılında CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin kurul üyelerinin getirdiği 10 tane maddeyi yanlarına koyarak orada bir takım iddialarla bizimkilerin mukayesesini yapma imkanı oldu. Oradaki iddialarla bizimkiler uyuşmuyor.” ifadeleri kullandı.

Özel, sözlerine şöyle devam etti: “Bundan sonra kurul üyelerimiz bir ara karar alabilirler. Ara kararla bizim talep etmiş olduğumuz bilgileri, belgeleri ilçe seçim kurullarından, gerekirse savcılıktan istenebilecek. Göstermiş olduğumuz delillerimizi adreslerinden istenmesi noktasında, kurulun ara karar vermesini beklediğimiz bir süreci yaşayacağız diyebiliriz.”

“KAMU HİZMETLERİNDEN YASAKLI OLANLAR SEÇMEN OLAMAZ”

AK Parti, İstanbul seçiminin iptali için YSK’ye, KHK ile kamu hizmetinden çıkarılan seçmenlerin bulunduğu listeyi içerir ek dilekçeye ilişkin sorulan soruyu da yanıtlayan Özel, “Olumlu olumuz bir yanması olduğunu söyleme noktasında değiliz. O iddiamızı dilekçede sunduk hukuki görüşlerimizi ileri sürdük. Çünkü 298 sayılı Seçim Kanunu’nun 8. maddesi açık; ‘Kamu hizmetlerinden yasaklı olanlar seçmen olamaz’ diyor. Danıştayın kararıyla da o kişilerin kamu hizmetlerinden yasaklı olduğu sabit olduğuna göre hem kanun metni var hem de Danıştay hükmü var. Kurulun ikisini örtüştürmeleri gerek ki, bu konuda taktir Yüksek Seçim Kurulunundur.” sözlerini kullandı. İHA

selyus