Ana Sayfa TÜRKİYE EKONOMİSİ, YEREL YÖNETİMLER 20 Ağustos 2021

Bağcılar Belediyesi desteğiyle elektrikli, otonom ve insansız araç geliştirildi

EVA 2S, EVA Otonom, EVA Submarine ve TUAV İHA’nın ana sponsoru olan Bağcılar Belediye Lokman Çağırıcı, “Gençlerimize verilen önemin, onlara verilen değerin ve kendilerine sunulan imkanların ürüne nasıl dönüştüğünün de aynı zamanda bir ifadesi. Bu güzide eserlerin ortaya çıkmasında emeği geçen herkesi tebrik ediyorum”

Bağcılar Belediyesi’nin ana sponsorluğunda 74 öğrenciden oluşan ‘EVA Team’ Elektrikli Araç Takımı tarafından geliştirilen yeni elektrikli EVA 2S, EVA Otonom, EVA Submarine ve TUAV İHA’nın lansman programı yapıldı. Etkinliğe, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı’nın yanı sıra çok sayıda akademisyen ile öğrenci katıldı.

YERLİ VE MİLLİ HAMLE ÇALIŞMASINDA GELİNEN NOKTA

Programda yaptığı açıklamada öğrencilerin teoriği pratiğe dönüştürmesinin güzel bir gelişme olduğunu söyleyen Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, “Uzun süren bir emek neticesinde ortaya çıkan ürün. Bu aynı zamanda ülkemizin son dönemlerde yerli ve milli hamle çalışmasının da geldiği noktayı ortaya koyuyor. Gençlerimize verilen önemin, onlara verilen değerin ve kendilerine sunulan imkanların ürüne nasıl dönüştüğünün de aynı zamanda bir ifadesi. Bu güzide eserlerin ortaya çıkmasında emeği geçen herkesi tebrik ediyorum” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından araçların tanıtımı yapıldı. İlki EVA 1 olarak isimlendirilen otomobille TÜBİTAK Efficiency Challenge 2019 Elektrikli Araç Yarışları’nda Türkiye üçüncüsü olan EVA (Electric Vehicle of Altınbaş) Team ekibi, EVA 2S, EVA Otonom, EVA Submarine ve TUAV İHA isimlerini verdikleri yeni elektrikli ve otonom araçları geliştirdi. Öğrenciler, yeni araçlarla Eylül ayı içerisindeki yarışmalara katılacak.

selyus