Ana Sayfa YEREL YÖNETİMLER 30 Temmuz 2016

Beykozlular meydanlarda tarih yazıyor

‘Milli İrade Nöbeti’ tutan 10 binlerce Beykozlunun doldurduğu Beykoz Belediye Meydanı’na gelen 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, önemli açıklamalarda bulundu. Bayrağını alıp sokaklara çıkan Beykozlular meydanlarda tarih yazıyor.

Beykoz Belediyesi  Meydanı ‘Milli İrade Nöbeti’ tutan 10 binlerce vatandaşın katılımı doldu taştı. Meydanda düzenlenen programa Beykozlu olan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de katıldı. ‘Milli İrade Nöbeti’ tüm yurtta olduğu gibi Beykoz’da da süren nöbete 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, AK Parti İstanbul Milletvekilleri Hasan Turan ile Azmi Ekinci, İlçe Kaymakamı Ahmet Katırcı, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Gürkan, AK Parti Beykoz İlçe Kadın Kolları Başkanı Gaye Zayıf, il kadın kolları yönetim kurulu üyeleri, belediye başkan yardımcıları, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri ve ilçe sakinleri katıldı.

  

Beykoz Meydanı’na gelir gelmez platforma çıkarak kendisini bekleyen 10 binlerce vatandaşa seslenen 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Bu cuntanın pençesinin altına girseydi. Bugün ne büyük acılar çekiyor olacaktık. Karanlık bir döneme gitmiş olacaktık. Çok şükür bundan kurtulurdu. Şimdi süratle memleketimizi düzlüğe çıkarmak zorundayız. Şüphesiz ki bu hainler yargı önünde hukuk önünde ha ettikleri cezayı en şiddetli şekilde göreceklerdir. Onlar vahşice davranıp halka kadın, erkek ayırt etmeden ateş açtılar. Şehit olanların içerisinde kadınlarda var, erkeklerde var profesörde var, esnafta var, zenginde var, fakirde var. Her sınıftan vatandaş tek yürek olup meydanlara çıktı ve bu büyük felaketi önledi. Bu felaketi yapanlar, bu hainliği yapanlar bu çılgınlığı yapanlar şüphesiz ki kanunlar önünde hesap vereceklerdir. Onlar vahşice yaptı bunu ama şimdi medeni bir memleket hukuk karşısında nasıl yargılarlarsa muhakkak öyle yargılanacaklar” dedi.

“HEPİMİZ BİRBİRİMİZİN DEĞERİNİ VE KIYMETİNİ BİLMELİYİZ”

Hepimiz birbirimizin değerini ve kıymetini bilmemiz gerektiğini belirten Abdullah Gül, “Niçin ilk gün sokağa çıkanlar ilk gün bu darbeye karşı duranlar kimlerdi dediğimizde bütün bir Türkiye oldu. Bütün siyasi partiler hiç ayırt etmeden söylüyorum. AK Parti, Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, HDP hepsi açık bir şekilde bu darbeye karşı olduklarını söylediler. Ve bütün partiler birleşmiş oldu. En kötü günlerde nasıl birleşilir gördük. Bundan sonra birbirimize daha saygılı ve daha toleranslı daha anlayışlı davranmak zorundayız” şeklinde konuştu.

Böyle bir musibet Türkiye’de hiç değilse böyle güzel bir havayı oluşturduğunu söyleyen Gül, “Bunu illerimizde, ilçelerimizde, semtlerimizde, mahallelerimizde, apartmanlarımızda hep göstermeliyiz. Silahlı kuvvetlerimizi aralarından bu tip hainler, bu tip zavallılar çıktı diye silahlı kuvvetlerimizi de zan altında bırakmamak lazım. Asker bizim askerimizi, subay bizim subayımız gördünüz. Başta Genel Kurmay Başkanı olmak üzere, bütün kuvvet komutanları hiç biri bu kirli, kepaze, rezil hainliğin içinde olmadılar. Dolayısıyla bu yanlışlığı bu hainliği yapanları asla bütün orduya şamil kılmamamız gerekir. Onun için Türk Silahlı Kuvvetleri’nin güçlü olması hepimizin gurur kaynağıdır. İnanın bu günleri arkada bırakacağız ve demokrasinin kıymetini daha çok bileceğiz. Biz İnşallah bu olaylardan da ders alarak bundan sonra demokratik standartlarımızı daha da genişletip yükselterek hukukun üstünlüğünü, tarafsızlığını, bağımsızlığını bunu en güzel şekilde gerçekleştirerek hızlı bir ekonomik kalkınmayı gerçekleştireceğiz ” ifadelerini kullandı.

“MİLLETİMİZİN DİRENİŞ GÜCÜNÜ FARK ETMEDİLER”

 

 

AK Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan: “Nöbetiniz mübarek olsun, 15 Temmuzda milletimize bir kabus yaşatmak istediler, milletimiz önemli bir badire atlattı. Sizlerle ne kadar gurur duysak azdır, hepiniz milli iradeye ve demokrasiye karşı girişilen saldırıya karşı canlarınızı feda ettiniz bunu en aziz şey bildiniz. Mehmet Akif’in Asım’ın nesli dediği nesil, ülkemizi çiğnetmedi. Bu güzel coğrafyamızda, küresel çetelere, yağmacılara teslim edileceğini zannettiler. Şanlı tarihi olan milletimizin gençlerinin aynı direniş bilincini taşıdığını farketmediler, sizlerle gösterdiğiniz direnişten dolayı gurur duyuyorum. Hepinizi Allah’a emanet ediyorum” dedi. 

selyus