Murat Türkyılmaz, İmamoğlu’nu sorularıyla terletti

İBB Meclis toplantısında söz alan AK Parti Meclis Üyesi Murat Türkyılmaz, İstanbullunun gıdaya, ulaşıma, eğitime ve suya harcadığı parayı azaltacağını söyleyip tam tersine zam yapan İmamoğlu’nu arda arda sorduğu sorularla terletti. İmamoğlu, sorular geldikçe terini sildiği görüldü! 

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül ayı 1. oturumu çok hareketli geçti. Yapılan konuşmalarda tarafsızlığını koruyamayan İBB Bakanı Ekrem İmamoğlu ile AK Parti Meclis Üyeleri arasında zaman zaman sert tartışmalar yaşandı. Daha sonra gündeme geçildi ve partiler önergelerinin vermeye başladı. Bu manada söz alan İBB AK Parti Meclis Üyesi Murat Türkyılmaz, verdiği önergeyi okudu. Türkyılmaz konuştuğu dakikalarda herkesin pür dikkat dinlediği gözlendi.

EKREM İMAMOĞLU CEVAP VERMEKTE ZORLANDI

Oturduğu yerden İmamoğlu’nu muhatap alarak kendinden emin bir tonda konuşmasına başlayan Murat Türkyılmaz, “Sayın Başkan, Kıymetli Meclis Üyeleri,

Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyor, başarılı bir meclis haftası diliyorum.

Murat Türkyılmaz- Pendik Meclis Üyesi.

Sayın Başkan, soru önergemin daha iyi anlaşılabilmesi adına, seçimler öncesinde beyan ettiğiniz birkaç taahhütünüzü ve tekliflerinizi kısaca hatırlatmak istiyorum.

Bir konuşmanızda şöyle diyorsunuz: ‘İstanbul’un bütçesini iyi yöneteceğiz, hem de yeni kaynaklar yaratacağız’

Bir başka konuşmanızda: ‘5 büyük somut hedefim var. İstanbul’un ulaşım ve trafik sorununu çözmek. İstanbul’da kent yoksulluğunu ile mücadele etmek, işsizlik sorununu çözmek ve pahalı yaşamı ucuzlatmak’

Yine bir konuşmanızda: ‘Çok önemli 4 harcama kaleminde İstanbullunun cebinden çıkan parayı azaltacağız diyorsunuz. Bunlar 1- İstanbullunun gıdaya harcadığı parayı azaltacağız 2- İstanbullunun ulaşıma harcadığı parayı azaltacağız 3- İstanbullunun eğitime harcadığı parayı azaltacağız. 4- İstanbullunun suya harcadığı parayı azaltacağız.’

Bu taahhütlerinizden sonra haklı olarak İstanbullular adına size şunu soruyorum:

1- Sayın Başkan, İstanbul’un bütçesini iyi yöneteceğiz, yeni kaynaklar yaratacağız derken bizler, görmediğimiz bilmediğimiz ve bugüne kadar harekete geçiremediğimiz âtıl kaynaklarımız var herhalde diye düşünmüştük. Fakat görüyoruz ki bütçe yönetiminiz geçen mecliste geçirdiğimiz borçlanma ile ilave bütçe, işten çıkarmalarla ve yenikapıda sergilediğiniz belediye hizmet araçlarından sözde tasarruf ve son dönemlerde İstanbulluların üzerine kâbus gibi inen zamlardan başka bir şey değil. Bu konuya açıklık getirmenizi rica ediyoruz. Bütçeyi öz kaynaklarla güçlendirmekten maksadınız nedir? Bugüne kadar bütçeye yeni kaynak oluşturmak konusunda bir planlamanız oldu mu? Bütçeyi Belediye hizmetlerine yapmış olduğunuz zamlarla mı güçlendirmeyi planlıyorsunuz? Bütçe stratejiniz hakkında hakkında bilgi sahibi olmak istiyoruz.

2- Sayın Başkan, Kent yoksulluğu ile mücadele ve işsizlik sorununu çözmek, ekmek, süt, su gibi asgari ve zaruri ihtiyaçların ucuzlatılması konusunda verdiğiniz taahhütler gerçekten güzel taahhütlerdi, umarız bunları gerçekleştirme imkânı bulursunuz. Bu vaatler İstanbulluları gerçekten heyecanlandıran ve seçimlerde iltifat gören taahhütlerinizdi. Şimdi sorum şu: Sn. Başkan, seçim öncesinde sosyal belediyecilik konusunda önemli mesajlar vermişken, bugün okul servislerine %13, taksi ücretlerine %25, taksi dolmuşlarına %24, minibüs ücretlerine %25, araba vapurlarına %20, sosyal tesis kafeteryalarında %20, hamidiye damacana suyun ücretsiz olacağız taahhüt edilmişken bugün itibariyle 9 TL den 11 TL’ye çıkarılması, 1 TL olan yarım litrelik suyun 1.5 liraya çıkarılması gibi ciddi zamlarla bırakın pahalı yaşamı ucuzlatmayı İstanbulluların en temel hizmet başlıklarında yükünün ağırlaştırılmasının sosyal belediyecilik taahhütleriniz ile çeliştiğini İstanbul halkı adına size hatırlatmak istiyorum.

Özellikle İSPARK ücretleri konusunda, önce zam uygulayıp sonra da sistemde bir hata oldu deyip zamları geri çektiğinizi biliyoruz. Sonrasında basın müşaviriniz İSPARK’a zam konusu külliyen yalandır diye bir açıklama yaptı. Daha sonra sayın başkan, zam yok finansal düzenleme var diyerek ‘zam’ literatürüne yeni bir kavram kazandırdınız. Finansal düzenlemeden maksadınız nedir, İSPARK ücretlerine de diğer hizmetlerde olduğu gibi zam yapmayı düşünüyor musunuz? Geçen faaliyet yılı içerisinde CHP meclis üyeleriniz Nadir Ataman ve arkadaşlarının İSPARK ücretlerinin 1 saate kadar ücretsiz, 24 saatin ise 1 TL olması şeklinde vermiş oldukları önergelerine uygun olarak yeni bir öneriniz olacak mı, yoksa İSPARK ücretlerine zam yaparak afedersiniz finansal düzenleme yaparak yakın zamanda bir artış öngörüyor musunuz?

Önergemin başkanlık makamına havalesini saygılarımla arzederim.”

selyus