Sancaktepeli gençler sordu, Sancaktepe Belediyesi Gençlik Spor Kulübü Başkanı Yunus Ustahabipoğlu cevapladı

Onursal Başkanlığını Belediye Başkanı Avukat Şeyma Döğücü’nün yaptığı Sancaktepe Belediyesi Gençlik Spor Kulübü’nün 18 branşta faal olup, 3.000 müsabık sporcusu var. Bu sporculardan yaklaşık 100 tanesi milli formayı terletiyor.

Başkan Döğücü’nün çok önemsediği ve yakından ilgilendiği Sancaktepe Belediyesi Gençlik Spor Kulübü, ülke sporuna uluslararası müsabakalarda sayısız madalya kazandırdı. Kulübün iki milli sporcusu son olarak; Yıldızlar Dünya Şampiyonasında 1 Dünya Şampiyonluğu ve 1 de Dünya 3.’lüğü elde ettiler.

İlçenin gençleri kısa tarihi başarılarla dolu olan Kulübün Başkanı Avukat Yunus Ustahabipoğlu ile bir söyleşi yaptılar.

Söyleşide bir giriş konuşması yapan ve daha sonra soruları cevaplayan Başkan Ustahabipoğlu, “Bir ulusun medeniyet iddiası varsa, sporu ev ödevi olarak kabul etmelidir. Bilimsel, teknolojik, iktisadi ve demokratik gelişimini tamamlamış ulusların sporda açık ara önde olduğunu görebilirsiniz.

Ulusların medeniyet inşasında, bir disiplini diğerine tercih etme yerine tüm disiplinleri birlikte ve uyum içinde yürüttüklerini görebilirsiniz. Hele hele konu spor olunca, onun ikinci sıraya atılmayacak kadar çok kıymetli bir uğraş olduğunu bilirler” dedi.

YUNUS USTAHABİPOĞLU İLE SÖYLEŞİ

Ülkemiz Sporu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Ülkemizin spor tarihinden son on yılı çıkarttığınızda; Güreş, Halter ve Galatasaray’ın UEFA şampiyonluğu dışında sınıfta kaldığımızı görürsünüz. Türkiye’nin son on yılda elde ettiği sportif başarının da saman alevine dönüşmemesi için sürdürülebilir bir spor politikasının tesis edilmesi gerekir.

Ülkemizde Yerel Yönetimlerin Spora Bakışını Anlatır mısınız?

Sporun her branşına hizmet edecek dev tesislerin, spor komplekslerinin, konaklama mekânlarının ve alt yapının merkezi yönetim tarafından yapılması gerekmekte ancak, bunların sevk ve idaresi için yerel yönetimlere çok büyük görevler düşmektedir.

Nitekim günümüz yerel yönetimleri; yol, kaldırım ve temizlik hizmetlerinin ötesine geçerek teknolojide, kültür sanatta ve sporda yeni ufuklar çizmesi bir mecburiyet halini almıştır.

Öyle ki bu yeni ufuklar;

• Toplumsal ve kültürel kaynaşmada,

• Bedeni, Ruhi ve Fiziksel anlamda sağlıklı nesillerin yetişmesinde

• Uyuşturucu ve her tür bağımlılıkla mücadelede,

• Suçların önlenmesinde,

• Cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldırma

Gibi sayısız toplumsal yarar sağlayacağı aşikârdır.

Yerel Yöneticiler için son olarak şunu ifade etmeliyiz ki;

• Yarınlar için çözüm gençlerdedir,

• Tüm endişeler için çözüm gençlerdedir,

• Enerjik olmak istiyorsanız çözüm gençlerdedir,

• Ve en önemlisi sağlam bir toplumsal yapı inşa etmek istiyorsanız çözüm gençlerdedir.

Sporun Sağlıkla Olan İlişkisinden Bahseder misiniz?

Pandemiyle mücadelede sporun çok kıymetli bir uğraş olduğu bir kez daha anlaşılmıştır.

İnsanın moral gücü üzerinde zararlı etkileri olan hareketsiz yaşam biçimi ve onun sonuçlarından korunmanın en önemli yolu, yaşam boyu sporla sağlıklı, zinde, genç ve güzel kalabilmektir. Bu durum aynı zamanda milli bir sağlık sorunudur.

Sporun Uluslararası Etkisi Nedir?

Günümüzde sporun ulaştığı nokta itibariyle ekonomik, sosyal, kültürel, politik ve yarışmaya yönelik haliyle, kitleler üzerinde bıraktığı etki ve yarattığı imkân çok büyüktür bu haliyle yönüyle spor, devletlerin en büyük propaganda aracı haline gelmiştir. Tüm milletlerin dil duvarlarını aşarak bayrağını dalgalandıran bir rüzgârdır spor.

Son Olarak Gençlere Mesajınız Nedir?

Gençler için bildiğimiz en büyük hakikat hayallerinin varlığıdır. Kardeşlerim! Hayallerinizi gerçekleştirmekten vazgeçmeyin. Size, ‘’Boş hayaller peşinde koşma’’ diyen insanlar olacaktır. Ancak siz, potansiyelinizin farkına varın ve onu meydana çıkarmak için çaba sarf edin. O ‘’ Boş hayaller peşinde koşmayın’’ diyenler var ya, onlar tekerleğin icadından bu yana hep var oldular. Eğer onları dinleseydik bugün hala mağara civarlarına resimler çiziyor olacaktık.

selyus