Ana Sayfa YAŞAM 1 Temmuz 2014

Çekmeköy’de komşuluk iftar…

Çekmeköy Belediyesi’nin organize ettiği iftar sofralarında bitmek üzere olan komşuluk filizlenerek canlanıyor.

Çekmeköy’de komşuluk iftar sofralarında canlanıyor

Çekmeköy Belediyesi’nin organize ettiği iftar sofralarında bitmek üzere olan komşuluk filizlenerek canlanıyor.

Çekmeköy Belediyesi, Mehmet Akif Ersoy Caddesi Ulubatlı Hasan Caddesi’nde 6 bin kişinin bir araya geldiği iftar sofrası kurdu. Çekmeköy, bu Ramazan’da da porselen tabak uygulamasından vazgeçmedi. İftardan birkaç saat önce dev kazanlarda pişirilen yemekler, iftar alanlarında garsonlar tarafından masalara servis edildi.
İftara ev sahipliği yapan Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, iftardan saatler önce, AK Parti Çekmeköy İlçe Başkanı Salih Kırıcı ve başkan yardımcılarıyla, alana gelerek masaları tek tek dolaştı. Her masada vatandaşlarla sohbet eden Başkan Poyraz, “Sokak iftarlarını buluşma ve kaynaşma vesilesi olarak düzenliyoruz. Aynı apartmanda oturup birbirlerinin cenazelerinden haberleri olmayan komşular var. Bunlar, geleneklerimizi, kültürümüzü yok ediyor. Bu nedenle mahalle sakinlerinin bir sofra etrafında buluşması için sokak iftarlarını düzenliyoruz,” dedi.
İftardan önce masalardaki yerlerini alan Çekmeköylüler, ezanı ney dinletisi ve Kuran-ı Kerim tilaveti ile beklediler.
6 bin kişinin misafir edildiği iftar yemeği için;200 kg kuşbaşı et, 600 kg pirinç, 200 lt sıvıyağ, 600 kg patates, 50 kg salça, 500 kg domates, 200 kg salatalık, 80 kg biber, 150 bağ maydanoz, 400 kg mercimek kullanıldı. 30 personel yemeğin pişirilme aşamasında çalışırken, 15 personel sevkiyatını yaptı. Alanda masalara servis yapmak için 125 garson hazır bulundu.

Etiketler:
selyus