Ana Sayfa YAŞAM 1 Ocak 2014

Türkiye 2013 yılında..

İşte geride bıraktığımız bir yıla damga vuran olaylar ve siyaset ve spor dünyasının en çok konuşulan isimleri…

Türkiye 2013 yılında hangi olayları konuştu?

İşte geride bıraktığımız bir yıla damga vuran olaylar ve siyaset ve spor dünyasının en çok konuşulan isimleri…

2013’ün çok konuşulan konusu Gezi Parkı Olayları oldu

Bir yılı daha geride bırakırken, manşetlerde en uzun kalan konular, en çok yer kaplayan haberler, gündemden düşmeyen isimler Ajans Press tarafından raporlandı.

Rapor sonucu ilk çıkan sonuç ise bir miktar şaşırtıcı oldu. Tüm medya, Gezi Olaylarını yeteri kadar yansıtmadığı için suçlanırken, 143 bin 273 haberle yazılı basının en çok yer verdiği konunun açık ara farkla Gezi Parkı olduğu ortaya çıktı. Böylelikle Gezi olaylarının TV’lerde yeterince yansıma bulamadığı, yazılı basının sınavı geçtiği gerçeği raporlanmış oldu.

Ajans Press’in haber adetleri bazında hazırladığı rapora göre 2013 yılına baştan itibaren göz atarak unutulan başlıklara göz atalım.

Ocak ayı: Drogba’nın Galatasaray’a gelişi ortalığı sarstı. Mehmet Ali Birand’ın beklenmeyen ölümü medya dünyasını sarstı.

Şubat ayı: Suriye’deki savaşın Hatay’a etkilerini ilk duyduğumuz zamandı.

Mart ayı: İsrail’in Mavi Marmara için özür dilemesi tarihe geçti.

Nisan ayı: ile birlikte “Akil İnsanlar” heyetini konuşmaya başladık. Heyet ile ilgili haberler tüm yıl boyunca 17 binin üzerinde habere konu olarak yılın 3. sıradaki gündem maddesi oldu.

Mayıs ayı: gündemde maalesef yine terör vardı. Reyhanlı’da 2 ayrı bombalı saldırı sonucu 52 kişi öldü, 146 kişi yaralandı. Mayıs sonunda ise Gezi olaylarının patlak vermesiyle, gündem birden değişti.

Haziran ayı: Gezi’nin yansımaları devam ederken “Akdeniz Oyunları” ile ilgili 12 binin üzerinde haber ve “Alkol satışına yasaklamalar” ile ilgili 11 binin üzerinde haber dikkat çekti. Yoğun Haziran’da ayrıca Beşşar Esad’ın kimyasal silahları konuşulmaya başlandı.

Temmuz ayı: Gezi olaylarında yaşamını kaybeden Ali İsmail Korkmaz manşetlerdeydi; 6 bin 956 habere konu oldu.
Ergenekon kararlarının açıklanmasıyla Ağustos ayı gündem bir miktar değişti, Gezi’den uzaklaştı. Ancak Eylül’de ODTÜ’nün içinden geçmesi planlanan yol için kesilen ağaçlar, yeni protestolara ve polisle çatışmalara sebep oldu.

Eylül ayı: diğer gündem maddesi ise İstanbul, 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları adaylığı oldu. 2020’yi Tokyo’ya kaptıran İstanbul 8 bin habere konu oldu.
2013’te Gezi’den sonra yılın en çok konuşulan 2. gündemi Demokratikleşme Paketi, Ekim ayında açıldı ve 23 bine yakın habere konu oldu. Yoğun geçen Ekim ayı bir diğer gündemi ise Marmaray’ın açılışı oldu.

Kasım ayı ile birlikte “Öğrenci evi tartışmaları” gündeme oturdu. “Kızlı – Erkekli yaşam” tartışmaları yılın ilk 10 sıralamasına giremese de 7 bin 700 haberle Kasım ayının en çok konuşulan konusu oldu.

Aralık ayında ise 95 yaşında hayata gözlerini yuman Nelson Mandela 5 bin 375 haberle manşetlerimizdeydi.
Ancak yılın son 2 haftasında patlayan yolsuzluk ve rüşvet haberleri ve devamında gelen istifalar, kısa zamanda 10 bin haberi geçerek, Aralık ayının birincisi, tüm yılın ise 9. ağır gündemi olarak kayıtlara geçti.

AA

Etiketler:
selyus