Ana Sayfa YAŞAM 17 Kasım 2015

Ümraniye Belediyesi Türk Kızılayı işbirliği

Kamu yararı gözeten, sorumlu belediye bilinciyle hareket eden Ümraniye Belediyesi, Türk Kızılayı’na her fırsatta destek olmaya devam ediyor. Bu yönüyle Ümraniye Belediyesi, Türkiye’nin önde gelen belediyelerinden biri olmayı sürdürüyor.

Türkiye’de her yıl binlerce insan, kaza ya da hastalık sonucunda kan bulamadığı için hayatını kaybediyor. Buna karşılık yapılan araştırmalar, yaklaşık 72 milyon insanın yaşadığı Türkiye’de yıllık kan bağışı oranının çok düşük olduğunu gösteriyor. Oysaki kan bağışı, kan bekleyen binlerce insanın hayatını kurtarmanın yanı sıra, don örün sağlığını da olumlu yönde etkiliyor.

Ümraniye Belediyesi, vatandaşların kan ihtiyaçlarını karşılayabilmesi ve kan bağışlayabilmeleri için Kızılay Hizmet Binası’nı kısa zamanda tamamlayıp hizmete açtı. 2014’ün temmuz ayında proje hazırlıklarına başlanan Ümraniye Kızılay Hizmet Binası’nın açılışı mayıs ayında Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun katılımıyla gerçekleşti. Ümraniye Belediyesi ilçeye kazandırdığı bu hizmet binasının yanı sıra, Kızılay’ın Ümraniye’de gerçekleştirdiği kan bağışı çalışmaları ve Kızılay’ın kan bağışını artırmak için gerçekleştirdiği projelere destek olmaya da devam ediyor.

Kartal Kan Bağış Merkezi Müdürü Dr. Tanju Levent Çetinkaya, Ümraniye’nin İstanbul Anadolu Yakası’nda kan bağışı konusunda lokomotif bir ilçe olduğunu söyleyerek, “Ümraniye’de ciddi anlamda kan toplayabiliyoruz. Bölgede yaşayan vatandaşlarımız çok duyarlılar, onların desteği bizim için önemli” dedi.  Dr. Çetinkaya, ayrıca bölgenin İstanbul’un günlük kan ihtiyacını karşılama noktasında büyük bir katkısının olduğunu belirtti.

selyus