Volkan ÖZTÜRK

Dünden Bugüne

Atlantis bulundu

Kayıp uygarlık Atlantis aslında hiç kaybolmamış

2006 tarihli Yasemin Boran imzalı Hürriyet gazetesi haberi: “Truva harabelerini bulmuş olan ünlü arkeolog Heinrich Schielman çok ilginç bir durumla karşılaşır ve şöyle anlatır; “Truva harabelerinde kazılar yapılırken ikinci kentte Priam’ın ünlü hazinelerini bulduğum zaman, bunların arasında çok değişik bir bronz vazo elime geçti. Bu vazonun üzerinde Fenike hiyeroglif yazısıyla: ‘Atlantis Kralı Kronos’ şeklinde bir tarih düşürülmüştü”

Arkeolog Heinrich Schielman, Atlantis Truva’dır diyor.

Ebahard Zangger’in “Atlantis Truva’dır” kitabı önemli bilgiler veriyor.

Bütün bunlara baktığımızda ortaya çıkan tablo şu: Kayıp zannettiğimiz uygarlık aslında kayıp olmayan ve bildiğimiz bir uygarlık olan Truva’dan başkası değilmiş.

***

Ayrıca Atlantislilerin torunları Anadolu’da yaşayan Luvi’ler olabilir. Hitit metinlerinde bahsedilen “Işık İnsanlar” terimi Luviler için kullanılmıştır. Deniz insanları olan Luviler Atlantisli olabilir. Hatta Atlantis’in diğer adı Luvi olabilir. Truva’da Atlantis’in başkenti olabilir.

Atlantis, Batı Anadolu topraklarıdır.

Anadolu’nun yer olarak Mısır’da karşılığı Atlantis’ti, ya da merkezi krallığın genel adı Atlantis’ti. Bu demek oluyor ki Mısırlılar Anadolu’dan bahsederken Atlantis’ten bahsetmiş oluyor aslında.

Eski Mısır’da ada olarak bahsedilen Atlantis nasıl Anadolu olabilir ? Anadolu ada değil diyebilirsiniz. Ama şu da var ki Mısırlılar ada kavramını kumsal anlamında kullanıyordu. Daha başka, ada olmadığı halde Mısırlıların ada dediği deniz kıyısında olan yerlerde var. Örneğin; Yunanistan içinde ada ifadesi kullanılmıştır.

***

Peki Atlantis Truva ise niye kimse bundan bahsetmiyor. Yaklaşık yüz elli yıldır devam eden Truva kazıları bize ne söylüyor ?

Buna verilecek en güzel cevap ÇOMÜ Rektöründen gelmiş:

“Truva yaklaşık 150 yıldır kazılıyor. Ortaya çıkan kalıntılar geçen süre ile uyumlu değil. Truva’da kazıların ÇOMÜ liderliğine geçmesiyle birlikte çok hızlanacağını düşünüyoruz”

Bakalım rektörün dediği gibi olacak mı ? Kazılar hızlanacak ve daha fazla bilgi elde edebilecek miyiz ? Bu bilgiler bize Atlantis’in Truva olduğunu gösterecek mi ? Hazırlayan: Volkan Öztürk

İlginizi çekebilir

KAR KARDEŞLİĞİ

KAR KARDEŞLİĞİ

selyus