Ertuğrul Müyesseroğlu

Dijital Dünya

Bana Avrupa böyle değil demeden önce iki kere düşün!

Bir süredir duyduğum andan itibaren kulağımı tırmalayan aynı aileye bağlı sözler demeti bulunuyor. Bu sözler bende öyle tesirli ki en yakınımdan duyduğumda bile ondan soğumama sebep oluyor. Sadede gel dediğinizi duyar gibiyim, beni rahatsız eden bu sözler “batıda böyle değil, Avrupa’da böyle değil, ABD’de, Fransa’da ve vesairede böyle değil.. Bu sözleri duyduğum anda ilk tepkim Avrupa’ya ABD’ye ve diğer ülkelere gittiniz mi? oluyor? Cevapların yüzde 99’u ise “HAYIR”! Gitmediğiniz, bilmediğiniz bir yer ile ilgili nasıl karşılaştırma yapıp kendi memleketini kötüleyebilirsin? İşte bu beni benden alıyor. Yapılan karşılaştırmaların yüzde 99’9’u kulaktan dolma yalan yanlış bilgilerden oluşuyor.

Ya Batıya Gidenler?

Oralara giden ya da yaşayan ve bu karşılaştırmaları yapabilecek yüzde 1’lik kısmı turist olarak giden ve orada yaşayanlar olarak ikiye ayırıyorum. Benim karşılaştığım ve batı olarak tabir edilen yerlerde yaşayan gurbetçilerimizin yüzde 99’u vatan hasreti ve birgün geri dönebilmenin hayali ile yaşamına devam ediyor. Onlar ekonomik imkanların iyi, insanların eğitimli ve kurallara saygılı olduğunu ama yaşam tarzlarının aile ilişkilerinin ve göçmen ve kendilerinden olmayanlara bakış açılarının kötü olduğunu belirtmekte..

Gelelim turist olarak gidip bir hafta on gün ya da bir ay oralara gidenler! Onların anlattıkları, gittikleri yerlerin en güzel turistlik ve tarihi mekanları, tatil beldeleri, gittikleri yerin zenginliği insan kalitesi vs.. Ülkemize gelen turist ne yapıyor? Onlarda aynısını söylüyor İstanbul’un tarihi turistlik yerlerini gezip mükemmel bir tarihe sahipsiniz, ülkeniz Cennet gibi, çok misafirperversiniz vesaire demiyor mu? Şimdi kime inanacağız? Onlarda bize iyi diyor!

Oraların hayranı olabilirsiniz fakat bir karşılaştırma yapmak istiyorsanız önce gidin orada okuyun, yaşayın, çalışın, popüler olmayan şehirlerini gezin ondan sonra bizimle elde ettiğiniz iyi ve kötü yönleri bizlerle paylaşın bizde hem iyi olanı hem de kötü olanı bilelim. Filmlerde dizilerde gördüklerinizle gelip Batı’da öyle böyle diyerek ülkenizi değil ancak kendinizi küçük düşürebilirsiniz.

selyus