Hüseyin YELKENCİ

İstanbul’dan Yansıyanlar

BİNALİ YILDIRIM VE PROTOKOLDEKİ YERİ!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığına kesin gözüyle bakılan Türkiye’nin son Başbakanı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Binali Yıldırım, önümüzdeki hafta grup toplantısında diğer adaylarla birlikte ismi açıklanması bekleniyor.

İstanbul’da yapılan kamuoyu yoklamalarında yüzde 60 oy veririm sonuçlarına ulaşan Yıldırım, Salı günkü AK Parti TBMM Gurup toplantısı bitiminde AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir görüşme yaptı. Bu görüşmenin ardından pürüzlerin ortadan kalktığı ve Binali Yıldırım’ın yetkilerle hem kendi adaylığı, hem de İstanbul ilçelerinin adayları üzerine çalışma yaptığı söyleniyor.

Başkan Erdoğan, yurt dışı seyahatine gitmeden önce genel başkan yardımcılarına talimat vererek Binali Yıldırım’la görüşün ve bu çalışmayı olumlu tamamlayın talimatı verdiği iddia ediliyor.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, grup toplantısı çıkışında Binali Yıldırım ile ilgili bir soruyla karşı karşıya kaldı.

“İstanbul adayınızla ilgili sorun çözüldü mü? Binali Bey aday olacak mı?” sorusuna cevap veren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki “Ufak tefek pürüzler vardı. Hallolmayacak şeyler değil” dedi.

Ufak tefek sorunlar derken neyi kast etti biliyor musunuz?

Binali Yıldırım, bu ülkede Başbakanlık yaptı ve halen TBMM Başkanı görevi var. Şimdi İBB Başkanı olursa protokolde o ilin üçüncü adamı konumuna düşecek.

Milletvekilleri de yine onun önünde olacak…

Yani şu an kendisi ile karşılaştığında düğme ilikleyen Vali’ye bu sefer o düğme ilikleyecek! Bu durumu kabullenmek kolay olmasa gerek!

Binali Yıldırım, Başkan Erdoğan’dan bu konuda bir düzenleme beklediği iddia ediliyor. Yıldırım için eğer engelse bile bir kanun düzenlemesi ile Cumhurbaşkanı Yardımcısı görevi tevdi edilebilir. Yada buna benzer bir görev verilebilir!

Öyle olursa İBB Başkanı iken bile cebinde olan diğer makam gerekli olduğunda devreye girer ve Türkiye’nin son Başbakanı Binali Yıldırım gibi önemli bir değerin onuruyla oynanmamış olunur!

Sıkıntı sadece bu mu? El cevap, tabi ki hayır! Yıldırım aday olursa İl Başkanı Bayram Şenocak’la çalışmak istemediğini artık sağır sultan biliyor. Şenocak, kuvvetle muhtemel bir ilçeden belediye başkan adayı gösterilir.

Ayrıca bazı ilçelerin belediye başkan adayları üzerinde etkili olmak isteyen Binali Yıldırım, 3 dönemini dolduran belediye başkanlarına daha esnek baktığı iddia ediliyor.

Şahsım ve İstanbul Takipte Haber Sitesi olarak aylar öncesinden köşemden ve haberlerimizde yazarak İBB Adayı olmasını istediğimiz Binali Yıldırım ağabeyimize başarılar dileriz.

 

 

İlginizi çekebilir

Aslında ne oluyor ?

Aslında ne oluyor ?

selyus