Veli DALBUDAK

Selam Olsun

İMTİHAN ÜSTÜNE İMTİHAN VAR BU DÜNYA’DA

İmtihan üstüne imtihan var bu Dünya’da. Gündüzün bittiği yerde gece ne kadar muhakkaksa, zevkin son demlerinde elem, sükunetin içinden fırlayıveren bi

İMTİHAN ÜSTÜNE İMTİHAN VAR BU DÜNYA’DA

İmtihan üstüne imtihan var bu Dünya’da. Gündüzün bittiği yerde gece ne kadar muhakkaksa, zevkin son demlerinde elem, sükunetin içinden fırlayıveren bir curcuna, huzuru teslim alan bir kavga ve tüm bunların tezahürü imtihanlarla sınanmak o kadar muhakkak.

Yüzümü ekşiten bir vakadan hemen sonra, dilimi yakan acı biber tatları ruhuma doluverince daralırım. Daralan ruhum ekşiyi mumla arar. Ama yüreğimi yakan acı çoktan yerleşmiştir başköşeye. Üstelik öyle bencildir ki, her şeyi bırakıp, yalnız kendisiyle hemhal olmamı bekler. Bir an onu unutup, yüzümü güldüren sevimli bir şeye alaka göstersem kıskançlıktan çatlar ve sivri uçlu bıçağıyla kalbimin en hassas yerini dürtüverir. Gülerken ışık saçan yüzüm soğur. Ağzımın içinde kekremsi bir tat oluşur. Ruhen yıkılmak üzereyimdir. Eğer kalmışsa biraz, aklım çekip çevirecektir tarumar olan gönül bahçemi.

İmtihan içinde imtihan var bu Dünya’da. Benim içimde de büyük bir ego. İçimden seslenir durur bana:
-Hiçbir şeyi beğenmiyorum. Kimse benim dengim değil. Her şey ve herkes benim hizmetimde. Eşref-i mahlükatım ben. Dağlara diz çöktürürüm önümde. Küçük dağları da ben yarattım zaten. Yürüdüğümde yer sarsılıyor görmüyor musunuz?
– Yoo görmüyoruz! Galiba sarsılan yer değil sensin.
– Olur mu öyle şey? Siz beni kıskanıyorsunuz!
– Beyim, bu Dünya imtihan dünyası! Bu kadar mağrur olma!
– Ben mağrur olmayayım da kim olsun? Ben bu Dünya’da girdiğim bütün sınavları kazandım, her işi başardım. Kolay iş midir bu?
– Kolay değildir elbet. Allah’ın bol bahşettiği akıl, fikir, zeka nimetinin sende buluşmasının tezahürüdür. Maşallah, bu nimetler tamam, peki hikmetten ne haber?
– Hikmet mi? Orta okuldan bir arkadaşım o benim. Ama bir daha ne gördüm ne duydum. Nerden aklına esti şimdi O?
– Bilmem bilir misin ben de tanırım onu. Bilge bir çocuktur. Derinliğine anlayış ve kavrayış kabiliyeti çok gelişmiştir. Ahlaklı ve hakikatli bir arkadaştır. Meselenin özünü kavramakta çok başarılıdır. İlmi derindir ama ilimle sanatı birleştirme gücüne de sahiptir. Nazariyatı fiiliyata geçirme konusunda üstüne yoktur. Sana bir şey söyleyeyim mi küçük dağların büyük efendisi, ben Hikmet’le olan arkadaşlığımı hep sürdürdüm. Çok ta faydasını gördüm. Sen de gel bize katıl! Unutma ki, bu Dünya’nın içinde başka dünyalar, senin bildiğin imtihanlardan da farklı imtihanlar vardır.

Veli DALBUDAK

selyus