Hüseyin YELKENCİ

İstanbul’dan Yansıyanlar

KÖŞE YAZARLIĞI BİR ZANAAT

Köşe yazarlığı üzerine ben kendi adıma bir şeyi itiraf etmek istiyorum. Köşe yazısı yazma becerim fazla değil. Ancak İstanbul Takipte Haber Sitesi’nin Genel Yayın Yönetmeni olmam münasebetiyle köşe yazısı yazmam gerekiyor. Gerçi bazen bir konu bulup ve o konuya odaklanarak güzel yazılar çıkarıyorum. Tabi bu istikrarlı olmasada köşemi boş bırakmıyorum. Aslında çenem kuvvetlidir ama her nedense yazı yazarken zaman zaman zorlanıyorum. Belki de yazacağım konuları kaleme alırken hata yamamak için kendimi kasıyorum. Belkide siteye ve sitede bulunduğum konuma laf gelmesin diye titiz davranıyorum. Her nedenden olursa olsun bu iş gerçekten zor.

Gazetelerde ve internet sitelerinde günlük yazılar yazan köşe yazarlarını takdir ve tebrik ediyorum. Bu artık bir zanaat oldu. Tabi bu arada kendini köşe yazarı zannedip rezil olanlarda yok değil. Akademik bilgisi olmadığı halde her gün değişik bir konuya atlayanlar, yazılarının içi bomboş olanlar, kalemini koz olarak kullanıp insanlara kolayca iftira atanlar ve köşesinde sadece insanlara saldıranlara köşe yazarı dersek bizde onları desteklemiş oluruz. Buda bize yakışmaz..

Günlük gazete ve internet haber sitelerini takip eden okurlarımızın aslında köşe yazarlarını çok okuduğunu düşünmüyorum. Şunu da özellikle vurgulamak istiyorum: köşesinde gerekli ve önemli konuları kaleme alan değerli yazarlarımızın sayısıda az değil. Ancak negatif yazarların yalan dolu, kaynaksız, ve bilinçsiz yazıları göze çarpınca kıymetli okurlarımızda köşe yazarlarına mesafe koyuyor. Aslında önemli olan iyi ile kötüyü birbirinden ayırt edebilmek. Ben değerli köşe yazarlarımızı takip etmekten yanayım. Diğerleri zaman içinde yok olup gidiyor.
Kalemini iftira, saldırganlık ve kavga üzerine kullananlar: Emin Çölaşan, Bekir Coşkun, Mehmet Altan, Ekrem Dumanlı, Cüneyt Arcayürek, Mehmet Y. Yılmaz, Yılmaz Özdil, Doğan Hızlan, Melih Aşık, Nuray Meret, Hincal Uluç, Ruhat Mengi, Reha Muhtar, Can Ataklı,  Aziz Üstel, Osman Tamburacı, Alisami Alkış, Engin Verel.

İlginizi çekebilir

GÜN BATARKEN

GÜN BATARKEN

selyus