Volkan ÖZTÜRK

Dünden Bugüne

Yapay Zeka – ChatGPT

Yapay zeka istesek de istemesek de artık hayatımızın bir parçası. Bu sebepten herkes bu konu hakkında bilgi sahibi olmalı.

Aşağıda yapay zeka-ChatGPT kullanabileceğiniz araçların/programların listesini bulacaksınız. Bir yerden ve bir şekilde başlamak lazım. Geç kalmayın. Zamanın gerisinde kalmayın

ARAÇLAR 

Solidpoint – Merlin- Eightify 

Özellikle araştırma yaparken, gerçekten bize fayda sağlayacak videoyu bulmak saatler sürebiliyor, ve çok zaman kaybettiriyor. Ya da garip bir şekilde, bizlere bir fayda sağlamayan siyasi programları izleyerek 1-2 saatimizi israf edebiliyoruz. Bu tür zaman hassasiyeti olanlar için bu yapay zeka araçları dakikalar içerisinde video özetleri çıkarıyor ve bizleri büyük bir zaman ölümünde kurtarıyor.

Taskade AI 

Danışmanlık yaptığımız bazı şirketlerde sistemi kurarken onlar için kullandığım uygulamalardan birisi. Birçok şirket için faydalı bir sisteme sahip. Proje ekibinizin çalışma şeklini düzenlemek için kullanılan yapay zeka destekli. Projeleri daha hızlı ve daha düzenli yürütmek için görevleri ekip üyeleri arasında dağıtmanıza yardımcı olur. (Görevleri Yönet-Verileri düzenle-Ekiple sohbet)

Hugging Face 

Bir ChatGPT alternatifi oluşturdu. Hugging Face, HuggingChat adlı 30 milyar parametreli açık kaynaklı bir AI sohbet botu başlattı. Chatbot, OpenAI’nin ChatGPT’si ile rekabet etmeyi hedefliyor..

Notion AI 

Notion uygulaması herkesin malumu. Not ve iş yönetim sistemi olan herkes için güzel bir yapay zeka sistemi geliştirdiler. Notlarınızı her türlü dizayn etme geliştirme ve birçok farklı bakış açıları ile ele alma gibi imkanlar elde edebilirsiniz.

MidJourney 

Görseller üreten bir yapay zeka aracı. Tüm dijital ürün ve görsel ihtiyaçlarımız için kullanabilirsiniz.

Chatsonic

Chatsonic, AI’yı çok sayıda amaç için kullanmanıza izin veren çok yönlü bir Google Chrome uzantısıdır. Örneğin, anında metin parçacıkları oluşturabilir ve Google aramalarına yardımcı olabilir. Chatsonic’ten sosyal medya gönderileri ve e-postalar yazmasını da isteyebilirsiniz. Sonuç olarak, iş liderlerinin yazmaya zamanları olmadığında hızlı yanıt vermelerine yardımcı olur.

Adobe Podcast AI Voice 

Normal bir ses kaydını stüdyo kaydına dönüştürebiliyor. Güzel işler çıkarıyor.

YouTube Özeti 

YouTubeDigest, YouTube videolarının kısa ve bilgilendirici özetlerini sağlamak için ChatGPT AI’yı kullanır, böylece zamandan tasarruf sağlar ve üretkenliği artırır. Kullanıcılar, tek paragraf özeti, madde işareti özetleri, video bölümleri içeren katmanlı madde işaretleri ve makale tarzı özetler gibi çeşitli özet biçimleri arasından seçim yapabilir.

Resemble AI – Voice AI 

Resemble’ın AI ses oluşturucusu, saniyeler içinde insan benzeri seslendirmeler oluşturmamızı sağlıyor

Synthesia – AI Avatar / Descript – AI Video 

Synthesia, 15 dakikada profesyonel videolar oluşturabiliyorsunuz. Film ekiplerine, stüdyolarına veya kameralara ihtiyaç kalmıyor. Diğer ile de Video ve podcast oluşturabiliyorsunuz.

Nvidia Broadcast – AI Video Geforce 

Nvidia’nın Broadcast çok kullanılan araçlardan biri. Gürültü engelleme, yankı giderme ve çeşitli kamera efektleri yeteneği var.

Soundraw AI – Boomy 

Telifsiz müzik oluşturmak için kullanabilirsiniz. Ruh halinize göre müzik oluşturma imkanı veren iki araç.

Krisp AI 

Zoom toplantıları gibi gerçek zamanlı aramalarda arka plan gürültüsünü tek bir tıklamayla kapatan yapay zeka destekli bir gürültü giderme uygulamasıdır.

Gamma AI – Magicslides 

Dakikalar içinde etkileyici sunum örnekleri oluşturabiliyorlar. Tasarlanabilen, paylaşılması kolay ilgi çekici sunumlar, notlar ve dokümanlar oluşturabilirsiniz.

ChatGPT Writer 

ChatGPT Writer, tüm e-postaları ve mesajları oluşturmak için ChatGPT AI kullanır. Uzantı, Gmail ile harika çalışıyor

IPhone için Perplexity 

Perplexity, herhangi bir konuda anında bilgi ve bilginin alıntılandığı kaynakları bulabilen bir arama uygulamasıdır.

Background AI 

Saniyeler içinde stüdyo kalitesinde gerçekçi arka planlar, çizimler ve portreler oluşturabileceğiniz yapay zeka destekli bir uygulamadır.

Huberman AI 

Andrew Huberman, sağlık kategorisinde dünyanın en çok indirilen kanalına sahiptir. Ancak bu kanalda yüzlerce bölüm var ve tam olarak hangi sağlık tavsiyesini aradığınızı bulmak zor. Huberman AI aracı, bir soru sorarak aradığınız tavsiyeyi bulmanıza yardımcı olur

Slides AI 

Bu yapay zeka aracı ile saniyeler içinde faydalı slaytlar ve ilgi çekici sunumlar oluşturabilirsiniz.

Uizard 

Arayüz rototipleri tasarlamak için kullanılan yapay zeka destekli bir tasarım aracıdır. Fikrinizi bir kağıda çizin ve Uizard’ın çiziminizi saniyeler içinde güzel bir tasarıma dönüştürmesini izleyin.

MonitUp 

Gün içindeki aktivitelerinizi takip eder ve size yapay zeka tarafından verimliliğinizi artırmanız için öneriler sunar

ChatPDF 

ChatPDF’e herhangi bir soru sorun cevaplandırsın. Uzun PDF’leri kısa özetlere dönüştürün . Veya ChatGPT’ye benzer şekilde tüm sohbetlerinizi sizin için kaydedebilir.

FinChat 

500’den fazla şirket ve 50’den fazla yatırımcının piyasalar hakkındaki fikirleri ve en son hareketleri sorabileceğiniz Türkçe destekli bir uygulama.

Nextatlas 

Büyük miktarda veriyi analiz ederek çok çeşitli sektörlerde ve pazarlarda gelecekteki eğilimleri tahmin ediyor.

Monica.im 

ChatGPT’yi herhangi bir sitede çalıştırmanıza yardımcı olur. İnternette gezerken herhangi bir sitede bulunan herhangi bir şey hakkında kolayca sohbet edin.

StabilityAI 

Görüntü oluşturma araçları içerisinde deneyebileceğiniz güzel araçlardan birisi.

ChatGPT LinkedIn Email Generator 

E-posta yanıt oranınızı artırmak ve daha fazla satış yapmak için size özel bir e-posta oluşturuyor.

Wiseone 

Bilgileri okumak ve keşfetmek için ChatGPT asistanı. Bu AI uzantısı, web’deki herhangi bir makaleyi daha iyi anlamanızı sağlayarak çevrimiçi tarama deneyiminizi yükseltir.

SciSpace Copilot 

Çevrimiçi olarak nerede okursanız okuyun makalelere gerçek zamanlı yanıtlar verir. Chrome uzantısıyla AI araştırma asistanınızı gittiğiniz her yere götürün.

tldv.io 

Müşteriler, potansiyel müşteriler ve ekibinizle yaptığınız görüşmeleri yazıya döken ve özetleyen toplantı kayıt cihazı.

rose.ai 

Rose ile daha hızlı araştırma yapın. Yapay zekanın gücünü kullanarak verileri bulmak, temizlemek, görselleştirmek ve dönüştürmek için harcanan saatleri ortadan kaldırın.

ChatGPT Sidebar 

Bazı ChatGPT uzantıları, ChatGPT özelliklerini çevrimiçi aramalara getirmeye odaklanır. ChatGPT kenar çubuğu, herhangi bir web sitesinde gezinirken yeni bir sekmeye veya pencereye geçmeden bota erişmenizi sağlar.

ChatGPT’nin ücretsiz sürümüyle aynı özellikleri sunar. Örneğin, metin üretir, makaleleri özetleyebilir, kavramları açıklayabilir, dilleri çevirebilir ve benzer sayfaları bulabilir.

durable.co 

Dünyanın en hızlı AI web sitesi oluşturucusu. Resimlerle eksiksiz bir web sitesi oluşturun ve saniyeler içinde kopyalayın.

Agent GPT 

Bir görev verin, o otomatik olarak:

  • Stratejileri planlar
  • Web’e göz atar
  • Görevi sizin için yürütür.

Tripnotes.ai 

Yeni nesil seyahat planlaması. En iyi yerleri bulmak için korkunç TripAdvisor ve Google incelemelerini aramayı bırakın. Bunun yerine, yapay zekaya ne istediğinizi söyleyin, o sizin için tüm işi yapsın.

Promptheus 

Ya ChatGPT istemleri yazmaktan sıkıldıysanız? ChatGPT ile Siri veya Alexa gibi konuşmak daha kolay olmaz mıydı? Neyse ki, Promptheus Chrome uzantısı bunu yapmanıza izin verir.

Aracı kurun ve ardından ChatGPT hesabınızda oturum açın. Ardından, konuşmak ve ChatGPT’nin ne yapmasını istediğinizi söylemek için boşluk çubuğunu basılı tutun.

Tactiq 

Google Meet, Zoom ve Microsoft Teams. Tactiq Chrome uzantısı, ChatGPT aracılığıyla çevrimiçi toplantıları yazıya dökebilir. Ayrıca, önemli ayrıntıları vurgulayabilir, sohbet geçmişini kaydedebilir, ekran görüntüleri alabilir ve bunları bir Google Dokümanına dönüştürebilir.

ReaderGPT 

ReaderGPT, ChatGPT’yi kullanarak tek bir tıklamayla okunabilir herhangi bir web sayfasının özetini oluşturur. Uzantı, bir makaleyi 3 madde halinde özetleme, metni İspanyolca’ya çevirme, 5 yaşındaki bir çocuk için metni basitleştirme ve metne dayalı olarak bir başlık yazma gibi istemler sunar. Uzantı, sayfadaki okunabilir içeriği ayrıştırır ve bir özet oluşturmak için bilgi istemiyle birlikte ChatGPT’ye iletir.

Telefonlar İçin 

Telefonlar içinde onlarca araç var. Ancak, şimdilik sadece birkaçını ekleyeceğim.

TextGPT.net 

Kısa mesaj yoluyla ChatGPT ve DALL-E 2’yi kullanın. Sorularınıza yanıtlar alın ve metinden fotoğraflar oluşturun.

Shmooz AI 

WhatsApp’ta ChatGPT kullanın ChatGPT ile doğrudan WhatsApp üzerinden konuşun.

BuddyGPT 

ChatGPT ile doğrudan Telegram üzerinden konuşun.

iMessage Loop 

ChatGPT ile doğrudan iMessage üzerinden konuşun.

BONUSLAR 

Logo: IconifyAl

Tasarım: Studio.design

Kodlama: Codeium

Kitap özet: Blinklist, Shortform

Toplantı: Ceremeet

Araştırma araçları: Bearly Scholarcy

Ses: Whipsler Memos, Soundful, Steno

Verimlilik: Nanonets, Lmen5, Jenni

İlginizi çekebilir

Arabesk

Arabesk

selyus