Ana Sayfa GENEL SAĞLIK 10 Nisan 2016

Fikret Orman, “Sayın Cumhurbaşkanım Kara Kartal’ın gizli kahramanısınız”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür eden Başkan Orman, “Saygıdeğer Cumhurbaşkanımız, siz Kara Kartal’ın evine dönüşünün gizli kahramanısınız, Sayın Cumhurbaşkanımız; bize bu yolu açmasaydınız, bugün bu mutluluğu yaşayamayacaktık. Kara Kartallar sizi minnetle anacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımız siz olmasaydınız, önümüzü açmasaydınız bugünkü mutluluğu yaşayamayacaktık.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Vodafone Arena’nın açılış törenine katıldı. Törene, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Beşiktaş Spor Kulübü Başkanı Fikret Orman, iş, sanat, siyaset ve spor camiasından tanınmış isim ile davetliler katıldı.

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, kürsüye çıkarak duygularını dile getirdi. Başkan Fikret Orman, konuşmasında şunları söyledi:

“Vodafone, bu stat için 14 milyon Dolar ilave yatırım yaptı. Koç Grubu yanımızda oldu. Kalde bize destek verdi. Stadın yapımı için kredi veren Aktifbank’a ve Ahmet Çalık’a teşekkür ediyorum. En başta bizlere inanan taraftarlarımıza teşekkür ediyorum.

Türkiye 14 yılda sporda büyük bir aşama kaydetti. Bunun en önemli örneği Vodafone Arena. Bu stat futbolun yanı sıra moda ve eğlence aktivitelerine ev sahipliği yapacak. İstanbul’un marka değerini yükseltecek.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR: “KARA KARTALLAR SİZİ SONSUZA KADAR MİNNETLE ANACAKTIR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür eden Başkan Orman, “Saygıdeğer Cumhurbaşkanımız, siz Kara Kartal’ın evine dönüşünün gizli kahramanısınız, Sayın Cumhurbaşkanımız; bize bu yolu açmasaydınız, bugün bu mutluluğu yaşayamayacaktık. Kara Kartallar sizi minnetle anacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımız siz olmasaydınız, önümüzü açmasaydınız bugünkü mutluluğu yaşayamayacaktık. Tekrar teşekkür ediyorum. Kara Kartallar sizi sonsuza kadar minnetle anacaktır. Bakanıma sordum, Sayın Cumhurbaşkanımızın iradesi ve kuvveti bu işin olmasında çok büyük etkisi olmuştur dedi. Sayın Cumhurbaşkanım sizi biliriz, ahde vefayı bilirsiniz. Beşiktaş Kulübü de bilir. Allah razı olsun. İstanbul’un Kadir ağabeyi sayın Kadir Topbaş, siz de sağolun her zaman bize destek oldunuz.” dedi.

 

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU KÜRSÜDE

Beşiktaş Jimnastik Kulübü Stadı‘nın açılış töreninde bir konuşma yapan Başbakan Davutoğlu, “Birisi sağlam bir geleneğe sahip olmak. Hepimiz şahidiz ki Beşiktaş çok sağlam bir geleneğe sahip. Sembolü kartal dahi Selçuklu devletimizin sembolüdür. Dolayısıyla sembolüyle de o geleneğe sahiptir. Mekanı itibarıyla ise Selçuklu’dan sonraki devletimizin siyasi kalbinde doğmuştur. Sadece İstanbul’da değil, 1903 yılında Beşiktaş doğduğunda devletimizin kalbi Dolmabahçe Sarayı ile Yıldız Sarayı arasında atıyordu. Dolayısıyla Beşiktaş camiası, her zaman devletiyle ve milletiyle beraber yürüdü, devletiyle ve milletiyle birlikte sevindi, üzüldü.”

Başbakan Davutoğlu, Beşiktaş’ın kırmızı beyaz renklerinin Balkan faciası sebebiyle siyaha döndüğünü hatırlatarak, “Bugün bütün Beşiktaşlıların kalben bağlı olduğu siyah-beyaz renklere dönmesi, aslında aynı anda da milletin ızdırabıyla bütünleşme anlamını taşıyordu. Beşiktaş hep siyah-beyaz kalacak ama Balkanlar da bizim hep yüreğimizde yer etmeye devam edecek. Evlad-ı Fatihan’a selam olsun” diye konuştu.

Beşiktaş’ta çok sağlam bir gelenekten bahsedildiğini anlatan Davutoğlu, bu geleneğe de uygun bir stat gerektiğini kaydetti.

Başbakan Davutoğlu, gelenek dışında ona gönülden bağlı bir insan unsuruna sahip olmanın ikinci şart olduğunu belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Geleneğe sahip olabilirsiniz ama o geleneği yaşatacak bilinçte bir insan unsuruna sahip değilseniz güçlü bir süreklilik taşıyamazsınız. Şundan büyük bir emniyet içinde bahsedebiliriz ki Beşiktaş camiası ve taraftarı, en sağlam aidiyet bağıyla bağlı taraftarların arasında gelir. Bu iki şart olunca, sağlam bir gelenek ve bir taraftar, olması gereken üçüncü şart sağlam bir alt yapı. Sağlam bir geleneğiniz ve taraftarınız olsa da eğer sağlam bir altyapınız olmazsa sporda sürekli başarılar sağlamak imkansızdır. Bugün değil Türkiye’nin, dünyanın en çağdaş statlarından birine sahip olmak suretiyle Beşiktaş Kulübü, kendi geleceğini garanti altına almıştır. Bu esere emeği geçen herkese buradan takdirlerimi ifade ediyorum. Geleneği, taraftarı ve alt yapısıyla örnek bir kulüptür, artık Beşiktaş camiası.”

 

EN SON KÜRSÜYE CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN GELDİ

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yaptığı konuşmanın ardından kürsüye davet edilen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Açılışını yapmak üzere bir araya geldiğimiz Vodafone Arena Stadı’nın, Kartalımızın yeni yuvasının hayırlı olmasını diliyorum. Kara Kartalımıza yeni stadında başarılı müsabakalar, bol gollü galibiyetler temenni ediyorum. Şöyle düşündüm; baya gerilere gidelim dedim, yani 1970’li yıllar. Şeref Stadı’nda oynadığımız yıllar. Ve Beşiktaş’ın altyapısının da Şeref Stadı’nda oynadığı, hazırlığını yaptığı yıllar. Öyle çim saha filan yok. Toprağın ve çukurların içerisinde düştüğünüz zaman zımpara tamamen vücudun derilerin filan gittiği yıllar. O zaman Beşiktaş orada hazırlanır, altyapı orada çalışmalarını yapar tabi şimdi Fulya’da altyapı çalışmalarını yapmak, orayı da aynen bununla beraber hazırlıklarını yapmak suretiyle bir taraftan altyapı bir taraftan tabi buradaki hakikaten dünyada örnek stadyumlardan birine kavuşmak bir merhalenin, bir gelişmenin bir adımın en güzel örneklerinden biri oldu. Türkiye’nin en eski, en köklü spor kulüplerinden olan Beşiktaş, aslında böyle bir stadı çok önceden hak ediyordu. Bugün Beşiktaş’ın gecikmiş bir hakkı teslim ediliyor. Gördüğüm kadarıyla Kara Kartal’ın şanına layık bir eser ortaya çıktı. Bu stadın projelerini Yıldırım başkan da ilk bana getirdiğinde tabi o zamanda bazı taslak çalışmalar vardı. Onları da gördüğüm zaman kendisiyle özellikle şu dış görüntü ile ilgili benimde bazı temennilerim olmuştu. Sağolsun şu anda da bakıyorum ki Fikret başkan bunu aynen uygulamaya geçirmiş. Hayırlı olsun diyeceğim. İstanbul’umuza ve ülkemize kazandırılmasında emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Hükümetimize de çok çok teşekkür ediyorum. 50 trilyon civarında bir destek vermek suretiyle burası yapılmış oldu. Sıradan bir eser değil, yaklaşık 100 milyon dolara mal olan, yaklaşık 42 bin koltuk kapasitesi olan, müzesi ile ve diğer tüm kullanım alanlarıyla sadece maçtan maça değil, sürekli halkımıza, spor camiasına hizmet veren bir eser ortaya çıkıyor. Bu anlamıyla hakikaten burası farklıdır. Temenni ederim ki diğer stadyumlarda da aynı özellikleri yakalarız. Artık derbi karşılaşmaları olmak üzere burada oynanan her maçı çok daha keyifle seyredeceğimizden hep birlikte emin olun. Önemli olan bir şey var, bakınız lisanslı sporcu sayısı 278 binden şu anda 6 milyon 225 bine, kulüp sayısı da 6 binden 14 bine yükselmiş vaziyette. Belki şu ana kadar olimpiyatları düzenleme hakkı elde edemedik ama olimpiyatlar için sporcu hazırlama ve altyapı inşa etme konusunda ciddi mesafeler kaydettik. Ve 13 yılda ev sahipliği yaptığımız 659 uluslararası spor organizasyonuyla da bu alanda rüşdümüzü ispat ettiğimizi düşünüyorum. Bundan sonra olimpiyat konusu bizim için emin olunuz sadece bir formalitedir. Ben şu anda burada emeği geçen tüm yönetim kurulu üyelerine, hükümetimize, yüklenici firma ve işçilerimize şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmalarının ardından Erdoğan ve beraberindeki protokol stadın açılış kurdelesini keserek, Vodafone Arena Stadı’nın açılışı gerçekleştirildi.

selyus