Ana Sayfa İÇ POLİTİKA 18 Eylül 2023

İYİ Parti’li Bilge Yılmaz, “Kılıçdaroğlu 6’lı masayı kendi çıkarı için kurdu”

İYİ Parti kurmaylarından Yılmaz, seçim sonrası dağılan 6’lı masa ile ilgili çarpıcı itiraflarda bulundu. Yılmaz, “Kılıçdaroğlu ve etrafındaki çıkar grupları, kendi geleceklerini milletimizin menfaatlerinin önüne koydu.” ifadelerini kullandı.

Mayıs ayında yapılan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimleri bir kez daha Cumhur İttifakı’nın üstünlüğüyle sonuçlandı. Seçimin ardından dağılan 6’lı masada tartışmalar son bulmadı.

Seçimlerin üzerinden yaklaşık 3 buçuk geçerken eski ortaklar mağlubiyetin faturasını birbirine kesmeye devam ediyor.

Yaklaşan yerel seçimde 81 il ve tüm ilçelerde kendi adayı ile girme kararını duyurarak CHP’ye ittifak resti çeken İYİ Parti, yine ana muhalefeti suçladı.

İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Bilge Yılmaz, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile ilgili çok konuşulacak açıklamalara imza attı.

CHP liderinin adaylığını dayattığı için kaybettiklerini vurgulayan Yılmaz, “Kılıçdaroğlu ve etrafındaki çıkar grupları, kendi geleceklerini milletimizin menfaatlerinin önüne koydu” ifadelerini kullandı.

“SÜREÇ DÜRÜST VE ŞEFFAF YÜRÜTÜLMEDİ”

Yılmaz, “Kılıçdaroğlu ve etrafındaki çıkar grupları, kendi geleceklerini milletimizin menfaatlerinin önüne koyarak kendi çarklarını döndürecek şekilde ittifakı tasarladılar. Süreç dürüst ve şeffaf bir şekilde yürütülmedi. Son düzlükte ortakların yapıcı önerilerini reddeden bir tek adam dayatmasıyla ardı ardına hatalar yapıldı.” dedi.

İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Bilge Bilge Yılmaz’ın 6’lı masada 3 Mart’ta yaşanan krizinin ardından partisinin masaya dönmemesi için görüş beyan ettiği ortaya çıkmıştı.

Seçim öncesi yaşananlarla ilgili sosyal medya hesabından değerlendirme yapan Yılmaz, şunları söyledi;

Partiler ve siyasi aktörler seçim sonrası yeni yollar arayışında. Burada doğruyu bulabilmek için teşhisin doğru yapılması şart.

Kolay kazanılacak bir seçimi yanlış strateji yüzünden kaybettik. Peki bu strateji neden yanlış inşa edildi?

“SEÇİM AK PARTİ’YE HEDİYE EDİLDİ”

Aslında cevap çok basit. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve etrafındaki çıkar grupları, kendi geleceklerini milletimizin menfaatlerinin önüne koyarak  kendi çarklarını döndürecek şekilde ittifakı tasarladılar. Süreç dürüst ve şeffaf bir şekilde yürütülmedi. Son düzlükte ortakların yapıcı onerlilerini reddeden bir tek adam dayatmasıyla ardı ardına hatalar yapıldı. Ve seçim AK Parti’ye adeta hediye edildi.

“KILIÇDAROĞLU MODELİ İLE DAHA FAZLA YOL YÜRÜYEMEYİZ”

Benzer stratejileri uygulayıp farklı sonuçlar beklemeyi bırakmalıyız. Hemen her partide bulunan ve Kılıçdaroğlu’nun ittifak modelini merkeze alan anlayış ile daha fazla yol yürüyemeyiz. Reddettiğimiz model, kusursuz işleyen ve başarılı bir ittifak değildir. Aksine istisnasız bütün ittifak partilerini zayıflatan ve başarısızlık karşısında sorumluların maliyet ödemediği problemli bir yapıdır. Toplumdaki karamsarlığı ve çaresizliği kıracak, özellikle gençlerimize umut verecek formüllere, politikalara her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Türkiye gazetesi

selyus