Ana Sayfa ATLETİZM 11 Kasım 2018

İstanbul Maratonu’nda AK Kadınlardan “Sıfır Atık” çağrısı

İstanbul Halk Koşusu, renkli görüntülere sahne oldu. Koşuda en öne çıkan önemli ayrıntı ise AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları, “Geleceği düşünün, Geri Dönüştürün” temalı sıfır atık sloganıyla önemli çağrıda bulundu.

Maratonun hemen ardından halk koşusu da başlatıldı. Genelde yürüyüşün yapıldığı koşuda yüz binlerce İstanbullu 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden geçerek hedefe vardı. İstanbul Halk Koşusu, renkli görüntülere sahne oldu.

Koşuda en öne çıkan önemli ayrıntı ise AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları, “Geleceği düşünün, Geri Dönüştürün” temalı sıfır atık sloganıyla önemli çağrı yaptı. İl Kadın Kolları Başkanı Av. Şeyma Döğücü’nün öncülüğünde 39 ilçeden 10 binlerce kadın teşkilatı, İlçe Kadın Kolları Başkanları’nın sorumluluğunda hem yürüdü hem de zaman zaman sıfır atık sloganı attılar.

Maratonda 42 kilometrelik maratonun startı saat 09.00’da verildi. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü geçtikten sonra Barbaros Bulvarı’ndan Beşiktaş’a inen sporcular, sahil yolunu izleyerek Karaköy’e ulaştı. Galata Köprüsü’nden sonra Sirkeci yönüne giden koşucular, sahil yolunu takip ederek Bakırköy Hava Harp Okulu önünden geldikleri istikamete döndü. Sahil yolundan Gülhane Parkı’na doğru devam ederek parkın içinden geçen atletler, Sultanahmet Meydanı’nda Sultanahmet Camisi’nin giriş kapısı ile Dikilitaş’ın arasındaki finish noktasında yarışı noktaladı.

ERKEKLER VE KADINLARDA BİRİNCİLER KENYA’DAN

42 km erkekler kategorisinde birinci 2 saat 9 dakika 56 saniye ile Kenya’dan Felix Kimutai, ikinci 2 saat 10 dakika 36 saniye ile Bahreyn’den İbrahim Abdo, üçüncü 2 saat 10 dakika 54 saniye ile Fransız Abraham Kiprotich ile oldu. Felix Kimutai ayrıca erkeklerde İstanbul Maratonu parkur rekorunu da bu derecesiyle kırdı.

Kadınlarda ise Kenyalı Ruth Chepngetich 2 saat 18 dakika 34 saniyelik derecesiyle yarışı birinci tamamladı. Chepngetich kadınlarda İstanbul Maratonu’unda parkur rekorunu da kırdı. İkinci 2 saat 25 dakika 3 saniye ile Kenya’dan Margaret Agai, üçüncü ise 2 saat 31 dakika 4 saniye ile Etiyopyalı Fatuma Sado oldu.

selyus