Ana Sayfa YAŞAM 18 Mayıs 2016

Market sahibinden insanlık dersi

Sultanbeyli’de bir markete giren 2 afacan çocuğun cips uğruna giriştikleri hırsızlık oyununu market bozan market sahibi Cihat Kaya, “Baktım yakasında cips var, ben de tekrar eline verdim. Kulağına eğildim, bir daha yapma dedim. Kafasını okşadım. Benden iste ben veririm dedim” dedi.

Çocuk psikologlarına okullarda ders olarak okutulması gereken bir gerçek yaşandı markette. Sultanbeyli’de bir markete giren 2 afacan çocuğun cips uğruna giriştikleri hırsızlık oyununu market sahibi bozdu. Çocukların ceplerine gizledikleri cipsleri fark eden iş yeri sahibi, önce küçük çocukların başlarını okşayıp nasihat ettikten sonra onlara çikolata ikram ederek evlerine gönderdi.

Olay, dün saat 20.00 sıralarında Sultanbeyli Orhangazi Mahallesi’ndeki bir markette yaşandı. İddiaya göre, akşam saatlerinde markete giren 2 afacan çocuktan biri reyondan cips ve şeker aldı. Diğer çocuk ise reyondaki çikolatalı gofretleri cebine gizledi. Güvenlik kameralarından çocukların cebine bir şeyler gizlediğini gören market sahibi, onların kasaya gelmesini bekledi. Kasaya gelen çocuklardan biri reyondan aldıklarını tezgaha bıraktı. Bunun üzerine tezgahın arkasındaki market sahibi, çocukların yanına geldi. Küçük çocuğun yanına giderek cebine gizlediği cipsleri çıkartan market sahibi, onu boynundan tutarak saçını okşamaya başladı.

O ANLAR GÜVENLİK KAMERALARINA YANSIDI

Çocukların başlarını okşayan market sahibi onlara bir süre de nasihat etti. Çocuklara, “Bir daha yapmayın, benden isteyin ben size veririm” diyen merhametli adam, onlara çikolataları ikram ederek evlerine gönderdi. Yaşananlar ise güvenlik kameralarına yansıdı.

“BEN İNSANLIK GÖREVİMİ YAPTIM”

Olayı anlatan market sahibi Cihat Kaya, “Baktım cips almıştı. Ben de yakasından düşürdüm acaba başka bir şey mi almış diye. Baktım cips var, ben de tekrar eline verdim. Kulağına eğildim, bir daha yapma dedim. Kafasını okşadım. Benden iste ben veririm dedim. Hepimizin çoluk çocuğu var. Ben insanlık görevimi yaptım” dedi.

“Benim de iki tane çocuğum var” diyen Kaya, “Çocuktur sonuçta olabilir. Adam bir simit için çocuğu dövüyor. Önemli olan çocuğun o anki psikolojisi. Çocuğa nasıl davranırsa çocuğun aklında o etki kalır. Biz esnafız, topluma örnek olacak kişileriz. Çocuklar sevindi. Bir tanesi korktu. Ben başını okşayınca vuracağım sandı” şeklinde konuştu.

selyus