Ana Sayfa YAŞAM 26 Aralık 2020

Öğretmen Semiha Yıldırım Külliyesi ve Hicret Camii hizmete açıldı

Kartal’da inşa edilen “Öğretmen Semiha Yıldırım Külliyesi ve Hicret Camii”nin açılışı, TBMM eski Başkanı Binali Yıldırım ile Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi. 

Türkiye Büyük Millet Meclisi eski Başkanı, İzmir Milletvekili Binali Yıldırım’ın eşi Semiha Yıldırım adına Kartal’da inşa edilen “Öğretmen Semiha Yıldırım Külliyesi ve Hicret Camii”nin açılışı dualarla yapıldı.

Programa Türkiye’nin son Başbakanı, TBMM eski Başkanı ve AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, İstanbul Milletvekili Av. Serkan Bayram, Sancaktepe Belediye Başkanı Av. Şeyma Döğücü, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, İstanbul İl Müftüsü Mehmet Emin Maşalı ve çok sayıda davetli katıldı.

YILDIRIM, “ESERİN MEYDANA GELMESİNDEN BÜYÜK ONUR DUYDUK”

Açılışta konuşan Binali Yıldırım, kışın ortasında güzel bir günde güzel bir vesileyle bir araya geldiklerini dile getirerek, “Uzaktan yakından gelen bütün dostlara teşekkür ediyoruz. Dinimizin ilk emri ‘Oku’. Beşikten mezara kadar ilim öğrenme bizim için hep tavsiye edilmiştir. Burası küçük bir külliye. Camisiyle, Kur’an kursuyla, burada bu bölge öncelikli olmak üzere 4-6 yaş grubu yavrularımız Kur’an-ı Kerim’i ve temel dini bilgileri öğrenecek. Aynı zamanda da okullarında müfredata uygun olarak gereken derslerine devam edecekler” dedi.

Yıldırım, külliyede sadece 4-6 yaş grubu çocukların değil, kadınların da eğitim alabileceğini söyledi. Külliyenin camisi, lojmanı ve otoparkıyla 6 bin metrekarelik alanda kurulduğunu belirten Yıldırım, yapının inşasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Aile olarak eserin meydana gelmesine katkı vermekten büyük onur duyduklarını anlatan Yıldırım, şöyle konuştu:

“Ülkemizin bugünü, yarını ve geleceği gençlerimizin, en iyi şekilde yetişmesi, donanımlı şekilde geleceğe hazırlanması için bu her şeyden daha önemli. Biz daha önce Semiha Yıldırım Hanımefendi’nin himayesinde 81 ilde 81 anaokulu projesini Kızılay’la başlatmıştık. Bu proje de onun tamamlayıcısı niteliğinde bir proje. Orada ağırlıklı olarak okul öncesi eğitim esas alınıyordu, burada yine okul öncesi eğitimle beraber bir boyut daha eklendi temel dini konular ve Kur’an öğrenme gibi. Bugün 81 ile 81 Kur’an kursu gibi güzel bir projeyi de bu açılış vesilesiyle başlatmaktan dolayı ayrıca mutluyum.”

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ERBAŞ, “BİR BELDENİN MÜNEVVER OLABİLMESİ İÇİN CAMİYE, MEKTEBE, OKULA İHTİYAÇ VAR”

Açılışta konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ise şehirlerin kalbinin camiler olduğunu söyledi. Erbaş, camilerin İslam diyarının mühürleri olduğunu dile getirerek, “İşte burada kubbesiyle minareleriyle, külliyesiyle Kur’an kursuyla bu mahallenin bu şehrin kalbinin merkezindeyiz. İstiklal Marşı şairinin şu mısralarını hatırlamamak imkansız ‘Ruhumun senden, ilahi, şudur ancak emeli. Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli. Bu ezanlar ki şahadetleri dinin temeli. Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli’” dedi.

Başkan Erbaş, açılışı gerçekleştirilen caminin adının önemli bir olayı hatırlattığına işaret ederek, “Hicret Camisi. Allah Resulü Efendimiz Mekke’den Yesrib’e hicret edip, orayı nurlu şehir Medine-i Münevvere haline getirebilmek için ilk yaptığı işlerden biri Mescid-i Nebevi’yi inşa etmek oldu. Peygamberimiz bununla kalmadı Suffe’yi yaptı. Suffe mektep demektir, medrese demektir. Sufe ile Mescid-i Nebevi’yi bir külliye haline getirdi. O Suffe’de nice alimler yetişti. Hz. Ebubekirler, Hz. Ömerler, Hz. Osmanlar, Hz. Aliler, Hz. Fatımalar, Hz. Aişeler yetişti.” diye konuştu.

Bir beldenin münevver olabilmesi için camiye, mektebe, okula ihtiyaç olduğunu ifade eden Başkan Erbaş, “Burada bir isim daha var “Öğretmen Semiha Yıldırım Kur’an Kursu. Öğretmen ve Kur’an kursu ne kadar yakışıyor birbirine. Çünkü Allah Rasulü Efendimiz, “Ben öğretmen olarak gönderildim.” diye buyurmuştur. Bu hadisi şerif bizim yolumuzu çizmektedir. Her öğretmenin, rehberinin Hz Muhammed Mustafa olduğunu göstermektedir. O yüzden “Öğretmen Semiha Yıldırım Kur’an Kursu” ismi çok yakışmış. Rabbim hayırlara vesile eylesin.” ifadelerini kullandı.

Başkan Erbaş, önümüzdeki yıllarda hayata geçirmeyi planladıkları, 81 ilde, 81 4-6 yaş Kur’an kursu ve 81 anaokulu projelerinin olduğunu dile getirerek, “Yıldırım ailesi de bize bu konuda destek olacak inşallah. Ben şimdiden kendilerine çok teşekkür ediyorum, Allah razı olsun.” şeklinde konuştu.

Külliye ve caminin açılışı, İstanbul Müftüsü Mehmet Emin Maşalı’nın yaptığı duanın ardından yapıldı.

Açılışın ardından Cuma namazı kıldıran Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, TBMM eski Başkanı Yıldırım ile birlikte külliyede incelemelerde bulundu. Diyanet basın

selyus