Ana Sayfa SİYASET 12 Nisan 2014

THY’den Muhammed Çetin açıklaması

Bağımsız İstanbul Milletvekili Muhammed Çetin, dün öğlen saatlerinde Türk Hava Yolları’nın (THY) tarifeli seferiyle İstanbul’dan Şikago’ya gidişinde p

THY’den Muhammed Çetin açıklaması

Bağımsız İstanbul Milletvekili Muhammed Çetin, dün öğlen saatlerinde Türk Hava Yolları’nın (THY) tarifeli seferiyle İstanbul’dan Şikago’ya gidişinde polis eşliğinde uçaktan indirilmişti. Tuzluk Çetin’in çıkardığı olayla ilgili THY Basın Müşavirliği’nden açıklama yapıldı.

Alınan bilgiye göre, Atatürk Havalimanı’ndan saat 13.40’ta havalanması gereken Airbus 330 tipi uçağa, bağımsız milletvekilleri Erdal Kalkan ve Hasan Hami Yıldırım’la binen Muhammed Çetin ile görevliler arasında yer tartışması çıktı.
THY ve yöneticilerine hakaretler eden, daha sonrada “Sizinle görüşeceğiz, hiçbir güç beni buradan indiremez, ben milletvekiliyim, bana dokunanı yakarım, bana isminizi verin sizinle hesaplaşacağım” şeklinde tehditler savuran Paralel Milletvekili tuzluk Muhammed Çetin, polis tarafından uçaktan indirildi.
THY’nin 243 yolcusu bulunan İstanbul-Şikago uçağı, 2,5 saatlik gecikmenin ardından havalanabildi.

THY’den açıklama

Türk Hava Yolları (THY), İstanbul Bağımsız Milletvekili Muhammed Çetin’in bugün İstanbul-Şikago seferini yapacak uçaktan polis tarafından zorla indirilmek istendiği iddiasına ilişkin açıklama yaptı.
THY Basın Müşavirliği’nden yapılan açıklamada, Çetin’in, İstanbul-Şikago uçağıyla seyahat etmek üzere ekonomi sınıfı bilet aldığı belirtildi.
Çetin’in, şirket aleyhine yaptığı konuşmalar ve rencide edici davranışlar nedeniyle THY yönetiminin daha önce alıp kamuoyuna açıkladığı “upgrade edilmeme” kararına istinaden işlemleri yapılarak ekonomi sınıfında kendisine yer verildiği vurgulanan açıklamada, “Sayın Çetin, ekonomi biletiyle yer almasına karşın uçak içinde kurallara aykırı olarak başka bir yolcuyla yer değiştirerek business kabinde oturmuştur. Kabin ekipleri kendisini “güvenlik kuralları gereğince kendisine ayrılan yerden başka bir yerde uçamayacağı” şeklinde uyarmış, buna rağmen başka bir yolcunun yerinde oturmakta ısrar etmiştir. Durum uçuşun kaptan pilotuna bildirilmiş, kendisine bir kez daha uyarı yapılarak, yerine oturması gerektiği, aksi takdirde “kural dışı yolcu” tutanağı tutularak uçaktan indirileceği bildirilmiştir” denildi.

“Milletvekili Çetin, defalarca yapılan uyarılara rağmen tutumunu değiştirmemiş, şirketimizi ve yöneticilerimizi rencide edici ifadeler kullanmıştır” denilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Çetin, “Sizinle görüşeceğiz, hiçbir güç beni buradan indiremez, ben milletvekiliyim, bana dokunanı yakarım, bana isminizi verin sizinle hesaplaşacağım” şeklinde ifadelerle karşılık vermiştir. Bunun üzerine gerekli işlemler yapılmış, uçağa polis çağrılmıştır. Uçuş emniyet kuralları gereği görevliler tarafından kendisi dışarıya davet edilmiştir. Ancak görevli polislere de direnerek, uzun süre uçağın kapı kapamasına engel olmuştur. Tüm bu yaşananlar polis ve uçuş ekibinin tutanaklarında yer almaktadır.”
Tarife saati 13.30 olan uçak seferinde rötar oluştuğu, uçaktaki 243 yolcunun mağdur edildiği belirtilen açıklamada, “Yaşanan olayla ilgili gerekli raporlar tutulmuştur. Daha önce de benzer olaylara sebebiyet veren İstanbul Milletvekili Çetin aleyhinde gerekli tüm hukuki işlemler yapılacaktır. Ayrıca THY, benzer durumun bir daha yaşanmaması için hukuk kuralları çerçevesinde tüm tedbirleri alacaktır” görüşlerine yer verildi.

Etiketler:
selyus